Od januára 2022 napadli medvede na Slovensku šiestich ľudí. Na porovnanie, v rokoch 2000 až 2016 došlo na Slovensku celkovo k 54 útokom na človeka, čo v priemere predstavuje približne tri útoky ročne, informuje TV Markíza.

Na sociálnej sieti Facebook v skupine „Medvede na Slovensku“ členovia pravidelne informujú o tom, kde zazreli toto zviera. Najmä v posledných týždňoch pribúda príspevkov ako húb po daždi. Situácia je vážna. Turistická sezóna je v plnom prúde od 15. júna, keď sa vo Vysokých Tatrách otvorili chodníky po zimnej uzávere. Dá sa predpokladať, že stretov medveďa s človekom bude pribúdať.

Poľovníci sa s ochranármi a ministerstvom životného prostredia nezhodnú v odpovedi na otázku, prečo je tomu tak.

Budaj: Problémy s medveďmi spôsobili poľovníci, zastavte prikrmovanie zveri

Téma naberá politický rozmer. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) minulý týždeň na sociálnej sieti napísal, že za stav s medveďmi nesie priamu politickú zodpovednosť minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Kollár chce problém s týmito zvieratami riešiť ich reguláciou. Mohol by to podľa neho robiť štát a nemusel by sa robiť odstrel prostredníctvom povoleniek. „Ja nepotrebujem podporovať poľovníctvo alebo strieľanie medveďov zo zábavy. Musíme regulovať stav, počty medveďa. Regulácia každý rok,“ skonštatoval šéf parlamentu.

Minister Budaj v reakcii uviedol, že je priskoro hovoriť o premnožení šeliem. Envirorezort totiž nepozná ich presný počet na Slovensku. Momentálne sa robí analýza vzoriek, ktoré majú určiť stav ich populácie a tento proces nemožno urýchliť. Envirorezortu sa Štandard opýtal, koľko táto analýza stojí. Do publikovania článku sme nedostali odpoveď.

Budaj nechcel komentovať odkazy Kollára o tom, že by ho nepodporil pri prípadnom odvolávaní. „Ja dodržiavam zákony. Ak to je negatívna politická zodpovednosť, rád ho presvedčím o tom, že nekonáme nič, čo by sme zanedbali, alebo že sme nič nezanedbali,“ reagoval minister pre agentúru TASR.

Budú odvolávať „vegetariána Budaja“

Poslanci Národnej rady SR okolo Miroslava Suju (hnutie Republika) podali minulý týždeň spolu s poslancami za Smer-SD návrh na odvolanie ministra Budaja z funkcie. „Prichádzame s návrhom na odvolanie vegetariána ministra Budaja. Je neschopný, nekompetentný a hlúpy, čo dokázal, keď povedal, že medvede sú vegetariáni, čím poukázal na to, že má nedostatky v učive základnej školy,“ skonštatoval predseda Republiky Milan Uhrík.

Narážal tak na ministrov výrok v relácii TV Markíza, keď na divácku otázku, dokedy budú medvede zabíjať ľudí, odpovedal, že medvede nezabíjajú ľudí, lebo sú vegetariáni.

V zmysle rokovacieho poriadku musí predseda parlamentu zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu. O tom, či „padne“ hlava šéfa envirorezortu, sa tak môže rozhodnúť ešte tento týždeň.

Problémom nie sú krmoviská, reagujú Lesy SR

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa