Slovenská poľovnícka komora (SPK) vyzýva ministra životného prostredia SR Jána Budaja (OĽANO), aby prehodnotil a zverejnil svoje konečné stanovisko k potrebe manažmentu medveďa hnedého na Slovensku. V otvorenom liste ministrovi sa komora zároveň ostro ohradzuje voči jeho tvrdeniam na adresu poľovníkov o ich údajnom záujme a spôsobe odstrelu medveďov.

Komora ďalej uvádza, že stavy medveďov na Slovensku nie sú v dôsledku pretrvávajúcich aktivít niektorých mimovládnych organizácií v súčasnosti regulované a problémy s rastom početnosti medveďa hnedého na Slovensku sa „pomaly, ale isto prenášajú na celú občiansku spoločnosť“.

Na snímke Popradské pleso vo Vysokých Tatrách 25. júna 2020. Pri plese stojí Chata pri Popradskom plese (bývalá Chata kpt. Morávku). Popradské pleso je svojou rozlohou štvrté najväčšie jazero vo vysokých Tatrách. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Pri návšteve prírody nezabúdajme na ohľaduplnosť, upozorňujú z ministerstva

Stavy medveďa hnedého by sa podľa komory mali každoročne objektívne vyhodnocovať a v záujme komfortu využívania ekosystémových služieb obyvateľstvom primerane regulovať. 

Súčasťou listu je opakovaná výzva pre Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, aby požiadalo o vyňatie medveďa hnedého zo zoznamu prísne chránených druhov a požiadalo o jeho zaradenie do zoznamu chránených druhov, ktoré je možné manažovať.

Komora ďalej žiada, aby minister „za svoju prípadnú pretrvávajúcu nečinnosť v oblasti regulácie početných stavov medveďa hnedého v problémových oblastiach vzal na seba plnú osobnú zodpovednosť za prípadnú ujmu na zdraví alebo živote každého občana, ktorá preukázateľne nastane v dôsledku neustále rastúcej hustoty populácie medveďa hnedého na Slovensku“.

Ján Budaj
Neprehliadnite

Pozemky v národných parkoch by mali patriť štátu, tvrdí Budaj

Výzva ministrovi sa týka aj prijatia zástupcov SPK a deklarovania, že považuje odbornú poľovnícku verejnosť pri riešení aktuálnych problémov za partnerov, a nie za nepriateľov. MŽP SR už predtým informovalo, že minister J. Budaj sa na nedeľňajšom (30. 8.) brífingu vyjadrí k aktuálnej situácii s medveďmi v Tatrách.