Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) v správe. Rast výroby jadrovej energie by mal tiež pomôcť súčasným snahám vlád posilniť energetickú bezpečnosť znížením závislosti od dovozu fosílnych palív.

Dosiahnutie uhlíkovej neutrality

„Odchod energetického sektora od fosílnych palív môže byť vďaka jadrovej energii rýchlejší a bezpečnejší," uviedla IEA.

„V dnešnej globálnej energetickej kríze sa znižovanie závislosti od dovozu fosílnych palív stáva prioritou pri zabezpečovaní energetickej bezpečnosti. Nemenej dôležitá je klimatická kríza, "dodala. Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality je podľa IEA potrebné do roku 2050 zvýšiť kapacity pre výrobu jadrovej energie na 812 zo súčasných 413 gigawattov.

Agentúra tiež upozornila, že takmer dve tretiny jadrových elektrární sú teraz staršie ako 30 rokov a že produkcia jadrovej energie vo vyspelých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnúť o tretinu. Podľa šéfa IEA Fatiha Birola teraz však nastali podmienky na väčšie využívanie jadrovej energie.

Ponechať v prevádzke starnúce jadrové elektrárne

„Vzhľadom na dnešnú globálnu energetickú krízu, prudko rastúce ceny fosílnych palív, problémy v oblasti energetickej bezpečnosti a ambiciózne klimatické záväzky verím, že má jadrová energia unikátnu príležitosť pre návrat," uviedol Birol.

„Nová éra pre jadrovú energiu ale nie je v žiadnom prípade zaručená. Bude závisieť od toho, či vlády uskutočnia kroky na zabezpečenie bezpečnosti a udržateľnosti prevádzky jadrových elektrární v budúcich rokoch, "dodal.

Dvojica kľúčových výborov Európskeho parlamentu tento mesiac odmietla dočasné označenie jadra a plynu za ekologicky čisté zdroje energie.

Europoslanci z výborov pre hospodárstvo a životné prostredie schválili uznesenie, ktoré má zablokovať prijatie takzvanej taxonómie podporovanej väčšinou členských štátov vrátane Česka. Konečné slovo bude mať júlové plénum EP, kde by pre odmietnutie návrhu mala existovať potrebná väčšina europoslancov.

Európska komisia navrhla zaradenie jadra a plynu medzi takzvané prechodné zdroje v januári s cieľom presvedčiť investorov, že sa do nich oplatí vložiť peniaze.

Únijná exekutíva tým vyšla v ústrety požiadavkám veľkej skupiny členských krajín vrátane Francúzska, Poľska alebo Česka, ktoré chcú využívať jeden či oba zdroje ako náhradu za uhlie alebo ropu.

Problémy v energetickom sektore tento rok prehĺbil ruský útok na Ukrajinu. Birol minulý týždeň vyzval Európu, aby sa okamžite pripravila na úplné prerušenie dodávok ruského plynu v nadchádzajúcej zime. Európske vlády by podľa neho mali prijať opatrenia na zníženie dopytu a ponechať v prevádzke starnúce jadrové elektrárne.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 archív Barcelona - Na archívnej snímke z 29. marca 2022 zamestnanci pracujú v splyňovacom zariadení spoločnosti Enagas, najväčšom zariadení na skvapalnený zemný plyn v Európe v Barcelone. Španielska vláda v piatok 13. mája 2022 oznámila dočasné obmedzenie referenčnej ceny plynu a uhlia pre elektrárne na zníženie účtov za elektrinu v najbližších 12 mesiacoch. FOTO TASR/AP

FILE - Operators work at Enagas regasification plant, the largest LNG plant in Europe, in Barcelona, Spain, Tuesday, Mar
Neprehliadnite

Nové ložiská plynu na Slovensku? Dobré správy prichádzajú z okolia týchto lokalít