Z nového prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnil GLOBSEC vychádza, že Slováci sú stále náchylní veriť konšpiračným teóriám.

Prvenstvo v regióne

Aj dnes sa u nás nájde skupina osôb zastávajúca názor, že za vyvolaním vojny stojí Ukrajina. Aj napriek tomu, že viac ako 50 percent respondentov uviedlo, že konflikt vyprovokovalo Rusko, 16 percent si myslí, že zodpovedná je Ukrajina, pretože utláčala rusky hovoriacu časť populácie a 28 percent respondentov, „najviac spomedzi skúmaných krajín v regióne“, uvádza, že Rusko vyprovokoval západ. Pre porovnanie s inou krajinou možno uviesť príklad, že 23 percent Slovákov vníma Ukrajinu ako „bábku západu”, a u Čechov zastáva tento názor len 7 percent ľudí.

Slováci čakajú na svojho Orbána

Azda najalarmujúcejším je výsledok, ktorý vypovedá o tom, že v rámci Slovenska už druhý rok po sebe stúpla podpora autokratického lídra. Aj keď si tri štvrtiny Slovákov myslia, že demokracia je vhodný systém vlády, až 49 percent respondentov na Slovensku odpovedalo pozitívne v prípade tvrdenia, že silný líder, ktorý sa nemusí trápiť s parlamentom, alebo voľbami je dobrý pre Slovensko. GLOBSEC pripomína, že výsledok predstavuje nárast z 38 percent v roku 2021 a 25 percent v roku 2020.

„Podpora autokratov sa odráža aj v pozitívnom vnímaní konkrétnych lídrov. Vladimira Putina vníma pozitívne len 4 percent Čechov, ale až 24 percent Slovákov. To isté platí pre čínskeho prezidenta Si Ťin-pchina, ktorého vníma pozitívne len 15 percent Čechov, ale až 25 percent Slovákov,“ uviedol v nadväznosti na výsledky junior analytik Michal Kortiš.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin rozumie jedine hrozbe reálnej konfrontácie, myslí si český exveľvyslanec v Moskve