Medzinárodné letisko na ostrove Bali, kde sa sopka nachádza, bolo kvôli hrozbe uzavreté, informovala agentúra Reuters.

Domáci čakajú na svoje zvieratá

„Sivý popol a občasné slabé výbuchy sú počuť do vzdialenosti 12 kilometrov od vrcholu. V noci boli vidieť plamene, čo ukazuje na to, že prípadná erupcia môže nastať kedykoľvek,“ uviedol vo vyhlásení indonézsky úrad pre zvládanie prírodných katastrof BNPB.

Z oblasti, kde žije 90 až 100-tisíc ľudí, už podľa hovorcu úradu odišlo zhruba 40-tisíc osôb. „Naozaj žiadame ľudí v nebezpečnej zóne, aby hneď odišli, hrozí väčšia erupcie,“ uviedol hovorca. Niektorí ľudia podľa neho vyčkávajú, pretože ešte neboli evakuované ich hospodárske zvieratá.

Letisko v metropole Bali, Denpasare, ktorým denne prejde najmenej 5-tisíc zahraničných turistov a 15 až 20-tisíc domácich návštevníkov, bude podľa guvernéra Bali možno zatvorené dlhšie ako predpokladaných 24 hodín. Zatiaľ sa uzavretie letiska dotklo 445 letov, z toho 196 medzinárodných.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo slovenských občanov na Bali, aby v prípade cestovania do uvedených oblastí využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva.

Bali volcano: Warning over dangerous mud flows that look like wet concrete pic.twitter.com/6OQ1uP1aEZ

— BBC News (World) (@BBCWorld) November 27, 2017

Dym by poškodil lietadlám motory

Sopka Agung sa prebudila v septembri po viac ako 50 rokoch. V uplynulom týždni boli zaznamenané dve erupcie.

Po tej sobotňajšej úrady vyhlásili pre letecké spoločnosti najvyšší, červený stupeň varovania. Stĺpec dymu nad horou, ktorý už vystúpil nad šesť kilometrov, by lietadlám mohol poškodiť motory. Britská stanica BBC informovala, že ulicami tečie bahno, ktoré vyzerá ako tekutý betón.

V Indonézii sa nachádza takmer 130 sopiek, teda najviac zo všetkých krajín sveta. Mnohé z nich javia vysokú úroveň aktivity, hoci do naozajstnej erupcie môžu zostávať mesiace. Pri poslednej veľkej erupcii Agung v roku 1963 zomrelo asi 1100 ľudí.