Vo voľbách do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky (PS PČR) ide o to, či sa podarí zvrátiť politický vývoj z rokov 2013–2021, ktorý ukázal nezadržateľný rozpad parlamentnej demokracie a právneho štátu. V rozhovore pre TASR to povedal český politológ, publicista a signatár Charty '77 Bohumil Doležal.

Volebné sľuby a personalizácia protivníka

Predvolebná kampaň je podľa neho založená na „množstve agresívneho sľubovania". V tomto kontexte si myslí, že krajina sa uberá maďarskou cestou.

„Česká predvolebná kampaň je zaujímavá v tom zmysle, že ide o akúsi superkampaň. Všetci hovoria, čo spravia a čo rozdajú... Za uplynulých osem rokov sa v ČR doslova zosypala demokracia takým spôsobom, že Orbán je oproti tomu nič. Len o tom nikto nehovorí. Všetci (v EÚ) kritizujú Orbána a nevšimli si, že tá slušná a dobrá Česká republika je na tom úplne rovnako zle ako Maďarsko," vyhlásil politický komentátor.

Podľa neho sa témy predvolebných kampaní jednotlivých strán či koalícií nesústreďujú na základné problémy krajiny, ale namiesto toho sa hlavní aktéri predháňajú v sľubovaní nesplniteľného.

„Problém predvolebnej kampane je, že je úplne od veci. Netýka sa základných problémov a namiesto toho sa nastavuje systém autokracie, to znamená vlády niekoľkých jedincov," povedal Doležal s odkazom na súčasného premiéra Andreja Babiša, ktorý patrí medzi najbohatších ľudí v Česku.

Opozičné zoskupenia podľa neho neponúkajú konkrétne riešenia, ale skôr sa sústreďujú na boj proti súčasnému predsedovi vlády.

babis
Neprehliadnite

Babiš bojuje o prežitie. Parlamentné voľby v Česku sú len a len o ňom

Finále rozhodne Zeman

„Počas predvolebnej kampane sa neriešil základný problém, či sa nám podarí obnoviť ponovembrovú demokraciu, alebo či tu vznikne systém, ktorý s demokraciou bude mať len málo spoločné. Problém je v tom, že základné predvolebné rozloženie síl je úplne iné než to, čo sa bude diať po voľbách. Hovorím to v kontexte toho, ako je napísaná česká ústava," vyhlásil B. Doležal.

„Voľby nejako dopadnú, jednotliví účastníci dostanú nejaké percentá. Potom však do toho vstúpi prezident republiky Miloš Zeman, ktorý už vopred povedal, že volebné koalície považuje za podvod. To znamená, že vôľa skupiny voličov, ktorí budú hlasovať za koaličné zoskupenia, bude úplne vyradená z hry a pán prezident poverí zostavením vlády predstaviteľa najsilnejšej strany," myslí si.

Podľa politológa dostane od prezidenta Zemana poverenie na zostavenie novej vlády s najväčšou pravdepodobnosťou opäť Andrej Babiš.

„Toto pán prezident povedal verejne ešte počas leta," pokračoval Doležal a opäť dodal, že „všetko, čo sa bude diať po voľbách, sa nebude odohrávať na základe výsledkov volieb, ale na základe toho, ako sa rozhodne český prezident".

Doležal zároveň spresnil, že česká ústava umožňuje prezidentovi vymenovať do funkcie premiéra koho chce. Tým sa z Miloša Zemana stáva hlavný aktér povolebného vývoja.

Babiša asi čakajú dva pokusy

Prezident má dva pokusy na vymenovanie premiéra. Ak tieto dva návrhy nezískajú väčšinovú podporu v Poslaneckej snemovni Parlamentu Českej republiky, šancu vybrať budúceho predsedu vlády dostane šéf snemovne.

Voľby do českej Poslaneckej snemovne sa budú konať 8. a 9. októbra 2021. Predvolebné prieskumy naznačujú, že v hlasovaní budú dominovať tri politické subjekty. Ide o hnutie ANO Andreja Babiša a dve opozičné koalície, konkrétne SPOLU (KDÚ-ČSL, ODS, TOP 09) na čele s Petrom Fialom a koalíciu Pirátov a Starostov na čele s Ivanom Bartošom.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Začali sa voľby v Česku. Ako prví môžu voliť ľudia v karanténe a izolácii