„Lebo ich štartovacia čiara by nebola zrejme najlepšia,“ uviedol J. Marušiak. Snahu zabrániť predčasným voľbám preto chápe ako opodstatnenú.

Upokojiť situáciu v spoločnosti to môže podľa neho iba sčasti. Vyjadrenie šéfa Mosta-Híd Béla Bugára, že si Ficovo rozhodnutie váži, J. Marušiak označil za „veľmi okrúhle a v podstate môže byť interpretované ako cúvnutie“.

„Bugárova situácia nie je jednoduchá, má problém s vlastnou stranou a uvidí sa, čo uspokojí jeho a čo uspokojí poslancov Mosta-Híd a ministrov tejto strany vo vláde,“ povedal J. Marušiak.

Nová vláda bez Roberta Fica by mohla byť podľa J. Marušiaka iná, upozorňuje však, že Smer-SD nikdy nemal niečo takéto odskúšané. Je zvedavý, ako dlho bude schopná žiť.

Baboš: Bugár bude musieť vysvetľovať

Béla Bugár v súčasnej politickej situácii do istej miery cúvol. Povedal to politológ Pavol Baboš v reakcii na Bugárovo tvrdenie, že si váži rozhodnutie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) podať demisiu.

„Ale to už bude musieť ľuďom vysvetľovať on,“ povedal P. Baboš s tým, že „v pondelok predsa Bugár hovoril o chcení rokovať o predčasných voľbách s tým, že ak sa to nepodarí, Most-Híd odíde z koalície“.

Takáto rekonštrukcia vlády je podľa P. Baboša pokračovanie tej istej koalície. Je preto zvedavý, ako to prijme verejnosť.

Či premiérovo rozhodnutie odstúpiť z funkcie upokojí situáciu, nevedel P. Baboš naisto povedať. Upozornil však, že vo vnímaní verejnosti je kľúčový aj post ministra vnútra, z ktorého odchádza Robert Kaliňák (Smer-SD).

„Pretože ak tento rezort bude mať opäť Smer-SD, stále budú voči tomu ľudia skeptickí, a to najmä v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice,“ dodal P. Baboš.

Predseda vlády Fico oznámil, že je pripravený podať demisiu. Po rokovaní s prezidentom Andrejom Kiskom, ktoré už absolvoval, má však tri podmienky. Hlava štátu bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.