Poslanci okolo Pellegriniho považujú novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, za politizáciu tejto témy. Novinárom to povedala poslankyňa Denisa Saková (nezaradená).  Ak sa bude o návrhu rokovať v septembri, sú poslanci pripravení požiadať o stiahnutie zákona z rokovania pléna.

Politizácia tejto témy je podľa Sakovej bezpredmetná. „Myslíme si, že sa majú riešiť vládou a parlamentom úplne iné problémy, ktoré súvisia s ekonomickou situáciou a sociálnymi neistotami, ktoré na Slovensku sú,“ dodala s tým, že tento návrh zákona podľa nej nie je úplne v súlade s ústavou, pričom súčasná legislatíva v oblasti interrupcií je podľa nej v súlade so Štrasburským dohovorom a aj ústavou. Poslankyňa povedala, že neexistuje spoločenská požiadavka na otváranie tejto témy, dodala, že diskusiu by mali viesť ženy.

NR SR: Rokovanie 6. schôdze
Neprehliadnite

Novelu upravujúcu oblasť potratov z dielne OĽaNO posunuli do druhého čítania

Jedna z predkladateľov návrhu Anna Záborská (OĽaNO) je pripravená podporiť aj ďalšie návrhy týkajúce sa potratov, ktoré sú predložené v parlamente. Dva sú z dielne ĽSNS a jeden predložili nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu. Záborská hovorí, že návrhy v minulosti predkladali napríklad súčasný minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) či minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). „Sú to návrhy vtedajšieho pána poslanca Krajčího, pána Vašečku a pána Krajniaka, aspoň ja, keď to zoberiem osobne, bolo by absurdné, keby som za ne nehlasovala,“ povedala v tejto súvislosti.

Predstaviteľky mimoparlamentnej strany Spolu upozorňujú, že poslanci vládnej koalície namiesto skutočnej pomoci rodičom riešia zásahy do práv žien, ktoré ohrozujú ich zdravie a slobodu. „Tieto opatrenia môžu byť vstupnou bránou pre zásadnejšie snahy o obmedzovanie práv žien v tejto oblasti. Zároveň zasahujú do sekulárneho demokratického štátu, akým Slovensko podľa Ústavy SR je,“ uviedla Simona Petrík zo Spolu.

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, posunuli poslanci v utorkovom hlasovaní do druhého čítania. Poslanci z klubu OĽaNO v nej navrhujú zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu, zmenu názvu umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, zaviesť chcú potrebu dvoch nezávislých lekárskych posudkov v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov i obsiahlejšie hlásenie o potratoch.