Po niekoľkomesačnej ruskej blokáde vyplávala v pondelok ráno z ukrajinského prístavného mesta Odesa prvá loď s obilninami. Loď sa bude plaviť bezpečným koridorom na základe dohody medzi Moskvou a Kyjevom sprostredkovanej OSN a Tureckom, píše portál Politico.

Podľa neho je dohoda významná pre Ukrajinu, ktorá je popredným vývozom potravín, ale aj pre zvyšok sveta, najmä krajiny závislé od dovozu, ktoré čelia nedostatku potravín. Rusko sľúbilo, že na lode nezaútočí, panujú však obavy, že šéf Kremľa Vladimir Putin svoje slovo nedodrží.

Kukurica do Libanonu

Nákladná loď Razoni, ktorá sa plaví pod vlajkou štátu Sierra Leone, prepravuje 26-tisíc ton ukrajinskej kukurice, vyplýva z vyhlásenia ukrajinského ministerstva infraštruktúry.

Podľa údajov o námornej doprave smeruje plavidlo do prístavu Tripolis v Libanone a očakáva sa, že tam dorazí v utorok o 21.00 h miestneho času.

Diplomacia medzi nepriateľmi

Odchod prvej lode s obilninami je dôležitým krokom, pretože ukazuje, že diplomacia medzi bojujúcimi krajinami môže fungovať - aspoň nateraz, konštatuje Politico. Ako pripomína, OSN v pondelok oznámila, že jej Svetový potravinový program si na základe dohody prenajme plavidlo plné pšenice, čo vzbudzuje nádej, že ukrajinské obilie sa teraz dostane k tým, ktorí ho najviac potrebujú.

Politico taktuež píše, že pre OSN to je veľká skúška jej schopností zasiahnuť pri zmiernení medzinárodného konfliktu. Generálny tajomník OSN António Guterres intenzívne pracoval na dosiahnutí dohody po tom, čo v marci vyhlásil, že svet musí konať, aby zabránil „hurikánu hladu“.

Turecko ako sprostredkovateľ

Dohoda stavia Turecko, ďalšiu čiernomorskú veľmoc, do kľúčovej sprostredkovateľskej úlohy. V Istanbule bude koordinačné centrum, ktoré bude monitorovať pohyby lodí a bude sa podieľať na „inšpekčnom tíme“, ktorý bude kontrolovať plavidlá, či nepašujú zbrane, keď prechádzajú cez turecké úžiny.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v pondelok naznačil, že dohoda by mohla byť predzvesťou prímeria a širšej mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou.

Mierové rokovania

Mier sa v súčasnosti zdá byť nepravdepodobný, ale ak bude dohoda platiť, mohla by obom krajinám poskytnúť platformu, na ktorej by mohli pokračovať v rozhovoroch, poznamenal Politico.

Pripomína však, že Rusko „v nedávnej histórii" opakovane opovrhovalo a porušovalo medzinárodné dohody a napokon napadlo Ukrajinu. Portál zároveň nastoľuje otázku, prečo by teda Moskva mala záujem dodržiavať dohodu o vývoze obilia s krajinou, ktorú napáda.

Ruská páka

Dohoda podľa neho dáva Rusku do rúk silnú páku na Ukrajinu, ktorá zúfalo potrebuje prístup k Čiernemu moru, aby mohla pokračovať vo vývoze.

Výmenou za podpísanie dohody Rusko získalo prísľuby, že OSN „uľahčí nerušený vývoz ruských potravín a hnojív na svetové trhy“.

Konkrétne to znamená, že západné sankcie nemôžu zasahovať do vývozu potravín, hnojív alebo amónia z Ruska. Aj keď sa západné sankcie nezameriavajú na ruský vývoz potravín alebo hnojív, Rusi tvrdia, že tento vývoz poškodzujú aj iné prekážky vrátane vysokých poistiek a nedostatočného prístupu k medzinárodným platobným systémom a západným námorným prístavom.

Moskva môže použiť dohodu aj ako nástroj propagandy a vydávať sa za garanta potravinovej bezpečnosti pre africké krajiny. Presne to urobil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas júlového turné po Afrike, dodal Politico.

Ďalšie dôležité správy

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel, že by bol Krym okupovaný.
Neprehliadnite

Kremeľ považuje prvú plavbu lode s nákladom ukrajinských obilnín za pozitívum