Premiér na tlačovej besede ocenil, že predseda parlamentu Peter Pellegrini posunul odvolávanie Figeľa a utorok sa bude diskutovať o reštrukturalizácii. Zopakoval, že kauza Váhostavu má jasné znaky trestnoprávnej zodpovednosti vedenia Váhostavu. Potvrdil, že trvá na tom, že musí byť vyhodená aj politická zodpovednosť voči J. Figeľovi. Meno Juraja Širokého ako majiteľa spoločnosti v tejto súvislosti nespomenul. Premiér chce rokovať počas víkendu so zástupcami živnostníkov, aby zlepšili návrh, ktorý je teraz v parlamente.

Opozícia sa správa ako opozícia

Návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu J. Figeľa spojil opozíciu. Tá sa dohodla, že ak poslanci Figeľa odvolajú, opozícia stiahne všetkých svojich nominantov z funkcií v parlamente. J. Figeľ avizoval, že opozícia odvolá aj svojich zástupcov v medzinárodných štruktúrach. Povedal, že so SMEROM-SD do budúcej vlády KDH nepôjde.

Európski ľudovci s odvolávaním nesúhlasia

Odvolávanie podpredsedu NR SR Jána Figeľa sa nepozdáva európskym ľudovcom. KDH je členom Európskej ľudovej strany (EPP). Predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Joseph Daul preto volal predsedovi Európskeho parlamentu a jednému z lídrov európskych socialistov Martinovi Schulczovi.

Dôvodom má byť fakt, že v Európe nie je bežné, aby sa odvolával opozičný podpredseda parlamentu. Schulcz mu podľa agentúry SITA prisľúbil, že zavolá premiérovi Robertovi Ficovi.

Odvolanie za nízke ceny

Viacerí poslanci opozície v parlamente pripomínali Mečiarovu noc dlhých nožov z roku 1994. Počas nej zostal totiž v rokovacej sále iba jeden poslanec opozície - Robert Fico.

SMER-SD chce odvolať podpredsedu parlamentu za to, že problémy Váhostavu-SK spôsobili pohľadávky zo zmlúv, ktoré boli podpísané za čias, keď J. Figeľ viedol ministerstvo dopravy.

Opozícia tvrdí, že ide aj o pomstu SMERU-SD za zrušenie najväčšieho kšeftu storočia v slovenskej ekonomike, a to veľkých balíkov PPP projektov na 30 rokov, ktoré mali stáť Slovensko 17 miliárd eur a priniesť 105 kilometrov novej diaľnice. R. Fico to v tom čase komentoval ako vlastizradu.

"Za inej vlády by Široký musel pustiť perie a zaplatiť dodávateľom. Má toľko štátnych zákaziek, že má z čoho zaplatiť." Povedal v rozprave poslanec za MOST-HÍD Zsolt Simon. Pripomenul, že Mečiar mal svojho Rezeša a Fico má svojho Širokého. Dodal, že vládna strana hazarduje s demokratickými princípmi tejto krajiny. Vyzval poslancov SMERU-SD, aby stiahli návrh na odvolanie Figeľa a vrátili sa tak k štandardným metódam práce v parlamente.

Anton Martvoň (SMER-SD) Simona upozornil, že Smer-SD neodsudzuje, ak sa obstaráva za najnižšiu sumu. "Ale ak je upozorňovaný, že nebudú vyplatení ľudia a on ako minister neurobí nič, je to kauza, za ktorú nesie politickú zodpovednosť," povedal na adresu Figeľa.

Viacerí poslanci opakovali, že ide o absurdné divadlo. Alojz Hlina pridal recesistický návrh, že na májovú schôdzu predloží návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu Milana Číža (SMER-SD), že spôsobuje globálne otepľovanie. "Pokiaľ viem fajčí, nerecykluje." Na ďalšie schôdzi zvažuje, že dá návrh na odvolanie podpredsedníčky Jany Laššákovej (Smer). Tú viní z toho, že túto zimu bolo nad Banskou Bystricou málo snehu.  "Musíme byť konzistentní. Keď nám to tu niekto ničí, musíme sa tomu postaviť."

Ľudovít Kaník poznamenal, že Národná rada SR by sa mala zmeniť na Národná zrada SR, keď Smeru prejde jeho návrh. Odvolávanie  Figeľa označil za akt zúfalstva, ktorý má odviesť pozornosť od toho, že "zlodej potrebuje zakričať chyťte zlodeja. Je to pokračovanie konca Smeru." Navrhol, aby vláda iniciovala predbežné opatrenie súdu, ktorým by sa zakázal prevod peňazí do schránkových spoločností.

Poslanec Ľuboš Blaha (SMER-SD) obhajoval premiéra Fica. "Jediné, čo môžeme spraviť je dať návrh na generálnu prokuratúru. A to sme dali." Za Váhostav je podľa neho zodpovedná pravica. V budúcnosti by chcel, aby mal štát možnosť prebrať podnik, ktorý robí takéto svinstvá."Keby namiesto schránok boli družstvá a štátne podniky, k tomuto by nedošlo."

Odvolávanie Jána Figeľa za podpisovanie "príliš dobrých cien pre štát" je podľa Transparency International Slovensko ťažké pochopiť. "Jednak je predsa úlohou úradníkov vyjednať čo najlepšiu cenu. A navyše, je to od Smeru pokrytecké. Od roku 2009 totiž práve Ficove dve vlády podpísali až tri štvrtiny všetkých zmlúv, kde boli úspory pre štát oproti vlastným odhadom o polovicu vyššie, hoci celkovo vytendrovali len 61 percent všetkých zákaziek v tom období. V priemere mali tendre za Radičovej vlády vyššie úspory ako za Ficových, no medzi nimi bolo relatívne málo extrémnych zliav. Ak je naozaj problém v akceptovaní vysokých zliav od dodávateľov pri tendroch, tak Slovensku určite viac problémov vyrobili Ficove vlády ako tá, v ktorej pôsobil Ján Figeľ," komentovala na sociálnej sieti dianie v parlamente Transparency International Slovensko.