Politici poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) v súvislosti s kritikou na adresu Andreja Babiša zaútočili aj na eurokomisárku Věru Jourovú. Tá súčasnej poľskej vláde vytýka porušovanie princípov právneho štátu. Jeden zo zástupcov PiS kandidáta na českého prezidenta obvinil z napojenia na Rusko. Poliakov zaskočil Babišov výrok v nedeľnej debate s jeho protikandidátom Petrom Pavlom, v ktorej povedal, že by v prípade útoku na Poľsko alebo pobaltské krajiny českých vojakov na pomoc určite neposlal. Neskôr svoje slová korigoval.

"Babiš - kandidát na českého prezidenta, agent štátnej bezpečnosti, povedal v debate, že by neposlal armádu na pomoc Poľsku. Bývalý premiér, ktorý spôsobil problémy a tresty kvôli Turówu, a navrhol Jourovú," napísala o šéfovi ANO europoslankyňa za Právo a spravodlivosť ( PiS) Beata Mazureková.

Jourová je bývalou podpredsedníčkou ANO a od roku 2014 pôsobí ako eurokomisárka. V súčasnej únijnej exekutíve má na starosti hodnoty a transparentnosť a z dôvodu svojej funkcie často kritizuje úroveň právneho štátu v Poľsku. Brusel už roky vedie s Varšavou spor kvôli justičnej reforme, ktorá podľa neho aj podľa rôznych medzinárodných organizácií a poľskej opozície porušuje princípy právneho štátu. Komisia kvôli tomu zatiaľ Varšave neuvoľnila výplatu peňazí z únijného fondu obnovy po pandémii covidu-19.

Kde sú platobné príkazy z Moskvy?

Česko vo februári 2021, teda v čase Babišovej vlády, podalo na Súdnom dvore EÚ žalobu na Poľsko kvôli predĺženiu ťažby hnedého uhlia v bani Turów neďaleko hranice Libereckého kraja. V súvislosti s týmto prípadom súd vymeral Varšave pokutu vo výške pol milióna eur za každý deň pokračovania ťažby. Dohodu s Poľskom v tejto veci uzavrela vláda Petra Fialu.

„Babiš ... zakladateľ strany ANO, povedal, že by neposlal armádu na pomoc Poľsku, keby bolo napadnuté. Podpredsedníčka ANO Jourová roky útočí na Poľsko kvôli reforme súdnictva. Teraz je všetko jasné! Som zvedavý, kde sú platobné príkazy z Moskvy!“ napísal na twitteri poslanec PiS Bartosz Kownacki.

Babiša kritizuje aj poľská opozícia. Poslankyňa Levice Wanda Nowacká jeho výrok spochybňujúci české záväzky vyplývajúce z členstva v NATO považuje za „veľmi hlúpy, poškodzujúci vzájomné vzťahy a kompromitujúci, pretože Česko aj Poľsko sú členmi NATO“. Podľa Pawla Kowala z Občianskej koalície sa Babiš stal „rezonátorom“ ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Prirovnávajú ho k Orbánovi

„Babiš začína konkurovať Orbánovi,“ povedal v rozhlasovej stanici RMF FM na adresu niekdajšieho českého premiéra a súčasného šéfa maďarskej vlády, ktorý je jediným európskym politikom v dôležitej funkcii, ktorá prejavuje ústretovosť voči Rusku.

Predseda Poľskej ľudovej strany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz napísal, že „Babišove výroky... sú absurdné a nebezpečné. Ide o spochybňovanie dôvery voči NATO a vzájomnej spolupráce. V Kremli môžu otvárať šampanské.“

Babiš dnes v súvislosti so svojím vystúpením v nedeľnej predvolebnej debate povedal, že kolektívnu obranu v rámci NATO nikdy nespochybnil. Vraj si len nechcel predstaviť, že by mohla vypuknúť tretia svetová vojna. Uviedol, že politici sa musia usilovať o mier a zabrániť vojne.

Ďalšie dôležité správy

Bývalý český premiér a prezidentský kandidát Andrej Babiš
Neprehliadnite

Babiš by najskôr neposlal pomoc napadnutej krajine NATO, ale na Twitteri napísal opak