Ako ste sa cítili, keď ste sa dozvedeli o vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej?

Bol to pre nás skutočne šok, že niečo také sa môže na Slovensku stať. Aj z pohľadu, že spoločnosť, pre ktorú pracoval - Ringier Axel Springer, je naším členom. Pre mňa osobne to bola veľmi výrazná udalosť aj v tom zmysle, že posledný článok Jána Kuciaka bol publikovaný v Nemecku aj na titulnej strane Die Welt [prestížny nemecký denník, pozn. red.]. Čiže to bola top správa dňa aj v Nemecku. Každý si mohol prečítať, na čom pracoval, nikto to nemohol ignorovať.

Boli ste prekvapený z toho, čo ste si v jeho poslednom nedokončenom článku prečítali? O prepojeniach mafie s top politikmi na Slovensku?

Bolo to novinkou aj pre nás všetkých. Toto som nečakal.

Ten počet prepojení?

Každý rok robíme prieskum medzi našimi členmi, čo je dobré a čo zlé na Slovensku. Dlhodobo je známe, že dodržiavanie zákonov a s tým spojené veci sú tunajším veľkým problémom. Každý deň sme čítali v novinách o nových škandáloch. Teda nebolo to úplne nové. Ale ten rozsah, ktorý bol odkrytý, to bolo šokujúce.

Mali ste na to nejaké vážnejšie odozvy zo zahraničia?

Boli tam otázky z Nemecka, spravidla od médií. Firmy, tie sa skôr obávajú oslabenia pozície Slovenska. Korupcia, nedodržiavanie legislatívy, to sú najhoršie faktory, ak sa rozhodujete o umiestnení investície a tu tieto problémy pretrvávajú konštantne už niekoľko rokov. Zároveň je pravda, že pri každodennom biznise tieto problémy väčšina firiem až tak nepociťuje, aspoň nejakú dobu. Čiže ak už tu spoločnosť je, napriek týmto nedostatkom sa tu dá fungovať. Len dúfate, že sa nedostanete do tohto druhu problémov. Ale ak sa pre novú investíciu rozhodujete, je to problém.

Politici sa majú viac venovať politike a nie byť spolovice podnikateľmi

Guido Glania Zdroj: Maňo Štrauch

Zmenil radikálne ten článok z titulnej strany veľkého nemeckého denníka obraz Slovenska v Nemecku?

V Nemecku nie je Slovensko veľmi známe. Viac pozornosti sa venuje niektorým štátom. Ale pre tých, ktorí Slovensko poznajú, to bolo prekvapivé. Zneužívanie moci, organizovaný zločin. Čiže určite sa začali viac obávať, že krajina, ktorá na jednej strane ponúka euro, stabilitu, relatívne zdravý rozpočet a ďalšie záležitosti, zároveň v rovnakom čase čelí ohrozeniu základných funkcií štátu.

Stretli ste sa dovtedy v rámci komory až s takým hraničným zlyhávaním?

Popri prieskume, ktorý ponúka základný obraz o Slovensku, sme zaznamenali niekoľko káuz. Napríklad prišiel k nám manažér alebo vlastník firmy a povedal, že má problém s niektorými úradmi, funkcionármi alebo politikmi, akokoľvek to nazveme. Ale to boli zriedkavé prípady. My ani nie sme prvým miestom, na ktoré sa v prípade ťažkostí firmy obracajú. Aj preto, že my nemôžeme v tejto oblasti až tak veľa urobiť. Môžeme sa snažiť otvoriť viac niektoré dvere v Bratislave tak, aby sa tá spoločnosť mohla dostať k ľuďom, ktorí majú viac sily a vplyvu problémy riešiť.

Prekvapili vás v niečom kroky, ktoré politici a úradníci urobili alebo naopak neurobili v prvých dňoch po vražde novinára a po zverejnení jeho posledného článku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa