„V rámci výsluchu Ladislav B. povedal, že zvažuje uplatnenie inštitútu účinnej ľútosti,“ uviedol T. Gašpar s tým, že polícia pravdepodobne ukončí prípad návrhom na podanie obžaloby. Následne bude na prokuratúre, aby záujem obvineného o účinnú ľútosť vyhodnotila.

Majetkový profil len u Bašternáka

Škodu z neodvedenia dane by mal potom uhradiť do 24 hodín od zverejnenia výsledkov vyšetrovania, uviedol policajný prezident. Po priznaní trestného činu a uhradení sumy rozhodne podľa T. Gašpara o celej veci prokurátor.

Policajný prezident zároveň zdôraznil, že majetkový profil, ktorý podľa medializovaných informácií mala polícia urobiť k viacerým osobám spojeným s kauzou, sa robil len u L. Bašternáka.

Čo sa týka kauzy, v tejto veci podľa T. Gašpara bol spis už tretíkrát na previerke na prokuratúre. „Neboli vznesené nijaké výhrady voči postupu vyšetrovateľa ani proti záverečnému rozhodnutiu,“ zdôraznil T. Gašpar s tým, že prokuratúra ešte odporučila preskúmať legalitu prostriedkov, ktoré prišli do spoločnosti B. A. Haus.

Kaliňákov spis skúmali trikrát

„Čiže žiaden majetkový profil, ale prostriedky, ktoré tam mali prísť zo strany troch osôb,“ povedal T. Gašpar s tým, že toto preveruje Národná jednotka finančnej polície. Konanie o preukazovaní pôvodu majetku sa podľa policajného prezidenta voči osobám spájaným s kauzou Bašternák nevedie.

„Spis, ktorým sa preskúmavali podozrenia voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi bol preskúmavaný trikrát na Generálnej prokuratúre SR, neboli vznesené výhrady k činnosti vyšetrovateľa,“ zdôraznil T. Gašpar.

Konštatoval, že minister vnútra nepostupoval nezákonne. Polícia podľa T. Gašpara ešte v tejto kauze preskúma „konkrétne toky v konkrétnych dátumoch“.