Aktualizované v celom rozsahu

V skorých ranných hodinách v utorok v Michalovciach zadržali Antonina Vadalu. Ako ďalej uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová, dôvodom je, že na túto osobu vydal súd v Benátkach európsky zatýkací rozkaz.

„Európskym zatýkacím rozkazom žiada taliansky súd o vydanie Antonina V. na trestné stíhanie do Talianska pre drogový trestný čin spáchaný organizovanou zločineckou skupinou s nadnárodnou pôsobnosťou. Celý postup bol realizovaný v maximálnom utajení, aby sa zabránilo úniku informácií a prípadnému zmareniu tohto úkonu,“ uviedla A. Predajňová.

Ďalej prezradila, že na riešení tejto záležitosti spolupracovali GP SR a Eurojust, ktorý koordinoval spoluprácu medzi talianskymi a slovenskými orgánmi. Predbežné vyšetrovanie v tejto veci podľa nej vykonáva podľa príslušných ustanovení o európskom zatýkacom rozkaze v platnom znení Krajská prokuratúra Košice.

„V rámci 48-hodinovej lehoty, ktorú má prokurátor po zadržaní osoby k dispozícii na rozhodnutie o ďalšom postupe, Krajská prokuratúra Košice podá Krajskému súdu v Košiciach návrh na vzatie zadržanej osoby do predbežnej väzby,“ vysvetlila hovorkyňa.

V rámci medzinárodnej akcie bolo podľa nej zadržaných 17 osôb, z ktorých 11 sa nachádza vo väzbe a šesť v domácom väzení. „Ďalšie informácie v tomto štádiu konania nie je možné poskytnúť,“ dodala.

A. Vadala, ktorého spomínal v textoch zavraždený novinár Ján Kuciak, podniká na východnom Slovensku. V súvislosti s vyšetrovaním vraždy bol už zadržaný slovenskou políciou, neskôr ho však prepustili.