Aktualizované o 15:17: Prokuratúre predložila podnet na ich väzobné stíhanie. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igor Pavlik s tým, že vyšetrovanie stále prebieha.

Polícia najprv informovala, že v súvislosti s piatkovou udalosťou zadržala tri osoby, zodpovedné za terénne práce, ktoré súvisia s nešťastím a sú predmetom ďalšieho vyšetrovania a následného znaleckého skúmania. 

Plyn vybuchol v piatok v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo niekoľko ľudských životov a desiatky zranených. Hasiči zasahovali celú noc, požiar zlikvidovali v sobotu ráno. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov.

Vláda odsúhlasila mestu Prešov pomoc v podobe milióna eur, ktoré má dostať v pondelok. Peniaze pôjdu na zastabilizovanie budovy, kým sa nerozhodne o jej stave, a pre rodiny, ktoré pomoc potrebujú. Vláda je pripravená túto sumu v prípade potreby navýšiť.

Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici. Zbierku podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Číslo účtu je SK90 7500 0000 0040 0859 1229. K platbe treba uviesť variabilný symbol 6122019. Polícia zároveň varovala pred možným zneužitím prešovského tragického výbuchu v paneláku a falošnými účtami zbierky.

Aktualizované o 17:30 Najvyššie štyri podlažia 12-poschodového bytového domu sú nestabilné a staticky nebezpečné. Podľa statikov je potrebné ich zbúrať. 

Zvyšnú časť bytovky je možné za určitých technických riešení možné zachrániť. O ďalšom postupe však musí rozhodnúť krízový štáb.

Aktualizované o 22:10: O tom, či bude zbúraný celý bytový dom alebo len jeho časť, sa rozhodne v najbližších dňoch.

Podľa slov primátorky Prešova Andrey Turčanovej v pondelok (9.12.) prídu na miesto udalosti zástupcovia firmy, ktorá sa zaoberá búracími prácami. Rovnako prizvali i súdnych znalcov z odboru statika.