Na konci júna 2013 začala vo veci trestné stíhanie aj polícia. Pre podozrenie, že zástupcovia firmy HF Steel niektorých partnerov pri vyplácaní dlžôb uprednostnili na úkor iných.

Ako v utorok zverejnil portál Aktuality.sk, polícia nakoniec toto stíhanie prerušila v novembri 2014, „pretože sa nezistili skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe“. Pre portál to uviedla hovorkyňa krajského riaditeľstva policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková.

Problém bol podľa polície najmä v tom, že sa nedostala k účtovníctvu firmy, ktoré by doklady o dlžobách a vyplácaní veriteľov malo obsahovať. „Účtovnú dokumentáciu firmy si prevzal nový štatutárny zástupca, ktorého sa polícii nepodarilo skontaktovať,“ uviedla R. Čuháková pre portál.

Vyšetrovateľ sa teda dostal len k výpisom z účtov a dokumentom, ktoré mu poskytli firmy, s ktorými obchodovala spoločnosť HF Steel. „Táto dokumentácia však znalcovi na rozhodnutie nestačila,“ dodala R. Čuháková.

Portál otvorenesudy.sk eviduje vyše dvadsať rozhodnutí súdov, na ktoré sa obrátili rozliční veritelia HF Steel. Ich pohľadávky presiahli podľa Aktuality.sk v súčte milión eur a nie je jasné, koľko z nich firma HF Steel vyplatila. Podľa analytického portálu Finstat.sk dlhoval ďalej HF Steel v roku 2014 Sociálnej poisťovni takmer 130-tisíc eur a Všeobecnej zdravotnej poisťovni viac ako 80-tisíc eur.

V čase vyšetrovania už ale vo firme HF Steel nefiguroval ani L. Fico, ani jeho partner Š. Herman. Prvý firmu opustil v januári 2012, o pár mesiacov sa jej Š. Herman zbavil. Novým majiteľom firmy aj jej účtovníctva sa stal francúzsky občan Sébastien Mocci. Firma sa tiež presťahovala - skončila na chate v Modre, na rovnakej adrese ako firma LTB Rent Ladislava Bašternáka, podozrivého z daňových podvodov. Eseročka LTB Rent figuruje napríklad v prevodoch bytov v komplexe Bonaparte.

A podobne ako v prípade firmy HF Steel, aj v dvojmiliónovej Bašternákovej kauze, ktorú od tohto roka na druhý pokus vyšetruje polícia, sa kľúčovej firme BL – 202 stratila časť účtovníctva.

Účasť bratovej firmy na stavbe rýchlostnej cesty najskôr premiér odmietal. „Ešte väčším nezmyslom je tvrdenie, že HF Steel bude dodávateľom pri výstavbe diaľničného obchvatu Nitry. Ani HF Steel, ani HFK Group neparticipujú na žiadnych dodávkach spojených s PPP projektmi,“ cituje portál premiéra Roberta Fica z marca 2010.

O tri mesiace neskôr priniesli médiá dôkazy o tom, že firma HF Steel sa podieľa na výstavbe rýchlostnej cesty pri Nitre. Firma sama sa zákazkou napokon pochválila aj na svojej webstránke. Štát za rýchlostnú cestu Pribina na splátkach celkovo zaplatí viac ako tri miliardy eur.