Podľa vyšetrovateľa v zmieňovanom prípade nebol dôvod na začatie trestného stíhania. Následnú sťažnosť RegioJetu voči postupu vyšetrovateľa prokuratúra zamietla ako oneskorene podanú, uviedol hovorca krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček.

Rozhodnutia slovenských orgánov podľa riaditeľa RegioJetu Radima Jančuru nič nemenia na tom, že J. Dvonč konal proti záujmu občanov a súkromnému dopravcovi spôsobil škodu v stovkách tisíc eur. „To, že polícia a prokuratúra nakoniec nezačali trestné stíhanie primátora Dvonča, skôr vypovedá o stave justície na Slovensku než o nevine primátora Dvonča,“ reagoval R. Jančura.

RegioJet sa dostal do sporu so slovenskými úradmi ohľadom žiadosti o získanie licencie už v roku 2014, kedy Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ako príslušný úrad odmietol vydať dopravcovi povolenie na vnútroštátnu autobusovú linku. Dôvodom bol zamietavý postoj práve mesta Nitra.

Primátor mesta J. Dvonč tento postoj vtedy zdôvodnil očakávaným rastom dopravy v meste a obmedzenou kapacitou tamojšej autobusovej stanice z dôvodu jeho rekonštrukcie. Podľa RegioJetu J. Dvonč vo vyjadrení využil argumentáciu iného dopravcu.

Potrebnú licenciu RegioJet nakoniec získal od Banskobystrického kraja. Dopravca skôr tvrdil, že oddialenie predpokladaného začatia prevádzky linky spôsobilo firme škodu vo výške niekoľko sto tisíc eur. Autobusy na linku z Bratislavy do Banskej Bystrice nasadil vlani vo februári a ponúkol lacnejšie cestovné ako konkurencia, ktorá krok českého dopravcu nasledovala.

Primátor Nitry Dvonč v júni v reakcii na oznámenie RegioJetu o podaní trestného oznámenia uviedol, že RegioJet nebol ohľadom svojej žiadosti o udelenie licencie v právnom vzťahu s Nitrou, ale s krajom, kde o povolenie žiadal.

RegioJetu sa v spore so slovenskou samosprávou zastalo aj slovenské ministerstvo dopravy, ktoré zrušilo zamietavé rozhodnutie BSK ohľadom licencie.

Český dopravca si v reakcii na postup samosprávy ohľadom spomínanej licencie objednal vlani bilbordy s nápisom v slovenčine „Vitajte v kraji korupcie a klientelizmu“. Na časti pútačov bolo zmieňované meno J. Dvonč. Primátor Nitry sa potom neúspešne usiloval o vydanie predbežného opatrenia, ktorým by súd nariadil bilbordy odstrániť.

RegioJet okrem autobusovej dopravy zabezpečuje na Slovensku aj štátom dotovanú vlakovú dopravu na regionálnej trati z Bratislavy do Komárna na juhu krajiny a tiež komerčnú prevádzku vlakov medzi slovenskou metropolou a Košicami.