Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začal 27. decembra trestné stíhanie vo veci podozrenia z prijímania úplatku. „Predmetom bol 'bezproblémový' kontrolný a schvaľovací proces na vyplatenie priamej platby v poľnohospodárstve pracovníkom Poľnohospodárskej platobnej agentúry,“ vysvetlil T. Gašpar.

Obvinený 59-ročný Peter O. z odboru kontroly priamych platieb a podpôr PPA mal žiadať úplatok pod zámienkou, že treba odstraňovať nedostatky a spriechodniť zložité konanie, od predsedu družstva, ktorý si o dotácie požiadal.

Ako uviedol policajný prezident, suma dotácie bola na úrovni 835-tisíc eur, zamestnanec PPA si vyžiadal dve percentá, teda v prepočte približne 16-tisíc eur.

„17. februára prijal pracovník agentúry prvú časť požadovaného úplatku vo výške 6-tisíc eur. Išlo o prijatie kontrolované políciou,“ uviedol T. Gašpar. Dodal, že na prijímanie úplatku bolo nasadených 10 policajtov NAKA.

Vyšetrovateľ NAKA spracoval podnet pre prokurátora úradu špeciálnej prokuratúry, o väzbe rozhodoval sudca príslušného špecializovaného trestného súdu, ktorý však nenašiel dôvody na vzatie do väzby. Po odvolaní prokurátora úradu špeciálneho prokurátora bude o tom, či vziať pracovníka do väzby, rozhodovať až Najvyšší súd SR.

Po následnom vyšetrovaní rozšírili obvinenie o ďalší skutok. Obvinený mal telefonicky žiadať 5. januára od ďalšieho žiadateľa úplatok, v tomto prípade na podporu 146-tisíc eur mal cez sprostredkovateľa poslať 3-tisíc eur. Obvinený na svoj osobný účet mal prijať 14. februára úplatok.

Za trestný čin prijímania úplatku mu hrozí trest odňatia slobody od troch do osem rokov. V tomto prípade hrozí aj trest odňatia slobody šesť mesiacov až tri roky aj tomu, kto úplatok dal za trestný čin podplácania. T. Gašpar však nechcel mená platcov ďalej špecifikovať.