O odmietnutí vo štvrtok informoval na sociálnej sieti exposlanec a advokát Daniel Lipšic. Zároveň uviedol, že podal proti rozhodnutiu NAKA sťažnosť.

Opozičným politikom sa zdá podozrivá cena, za ktorú R. Kaliňák a J. Počiatek akcie získali. L. Bašternák postúpil každému 17 kusov za zmluvnú cenu osemtisíc eur, plus pohľadávky za 422-tisíc eur. Podľa trestného oznámenia bola hodnota akcií a pohľadávok najmenej milión eur, rozdiel mal predstavovať „úplatok“ vo forme zvýhodnenej ceny. Zároveň sa D. Lipšic domnieva, že uvedenou transakciou mohli byť legalizované príjmy z daňových podvodov L. Bašternáka.

Vyšetrovateľ v súvislosti s týmto podozrením podľa D. Lipšica uviedol, že „nie sú známe informácie, ktoré by nasvedčovali, že by všetky alebo čo i len niektoré spoločnosti, v ktorých štatutárnych orgánoch L. Bašternák pôsobí alebo v minulosti pôsobil, neoprávnene uplatňovali nadmerné odpočty k dani z pridanej hodnoty". Čo sa týka údajne nízkej kúpnej ceny, odvolal sa na Občiansky zákonník, ktorý neobmedzuje jej výšku.

Minister vnútra R. Kaliňák už v minulosti odmietol, že by ho L. Bašternák pri predaji firmy zvýhodnil. Podiel v B.A. Haus kúpil v roku 2013. Konštatoval, že vtedy ešte nevedel o podozreniach týkajúcich sa L. Bašternáka. Ten si v roku 2012 vypýtal po podozrivých prevodoch od štátu nadmerné odpočty DPH za osem miliónov eur.

O rok neskôr Kriminálny úrad finančnej správy, ktorý patrí pod daniarov, poslal na políciu trestné oznámenie pre podozrenie z podvodov s DPH. Polícia ho vtedy odmietla. Po tom, čo vlani kauzu otvoril Trend a Denník N, ju vyšetruje znova.

Polícia nedávno odmietla aj ďalšie trestné oznámenie opozičného poslanca Ondreja Dostála (kandidoval za SaS), ktoré sa týkalo korupcie a odvolávalo sa na článok Trendu „Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH“. Týkal sa rozsiahlych karuselových podvodov s DPH na východe Slovenska, kde hlavný aktér vypovedal, že o nich vedeli aj regionálni šéfovia Smeru-SD a vo výpovedi spomenul tiež R. Kaliňáka a J. Počiatka.

Z uznesenia o odmietnutí trestného oznámenia vyplýva, že NAKA oboch vypočula a prípad uzavrela. „Kategoricky odmietli uvedené podozrenia z trestnej činnosti,“ konštatoval vyšetrovateľ.

Na Slovensku nebol v posledných rokoch za korupciu potrestaný žiadny minister či vysokopostavený ústavný činiteľ. Minister vnútra R. Kaliňák v súvislosti s vyšetrovaním korupčných praktík na najvyšších poschodiach politiky tento týždeň uviedol: „Korupciu v najvyšších kruhoch nemožno stíhať, pretože neexistuje“.