Minister vnútra Daniel Lipšic dnes zriadil špecializovaný tím so sídlom na policajnom Úrade boja proti organizovanej kriminalite, ktorý sa bude zaoberať vyšetrovaním okolností kauzy údajného dokumentu SIS Gorila. Sú v ňom desiati špičkoví vyšetrovatelia a kriminalisti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, z Úradu boja proti korupcii a z úradu inšpekcie. Vyšetrovateľ dnes začal trestné stíhanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, osoby sú podozrivé najmä zo zločinov korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa, vyhlásil D. Lipšic na tlačovej besede s tým, že trestné stíhanie bude dozorovať Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorej tieto právne kvalifikácie spadajú do právomoci a nemôžu jej ich odňať iné zložky prokuratúry. „Čo považujem za veľmi dôležité,“ dodal.

Podľa Lipšica doteraz bránilo vyšetreniu tohto prípadu rozhodnutie vedenia SIS o nezbavení mlčanlivosti príslušníkov tajnej služby. Rovnako tak tomu podľa ministra bránila skutočnosť, že viaceré prípady boli stiahnuté zložkami prokuratúry, ktorá následne neviedla v týchto veciach trestné stíhanie. „Rovnako nešlo o dokument verejný, takže bolo oveľa ľahšie, aby preverovanie týchto informácií išlo do stratena,“ povedal D. Lipšic.

Zbaviť mlčanlivosti

Prvé kroky tímu preto povedú k tomu, aby boli zbavení mlčanlivosti príslušníci SIS. „Vrátane bývalého a súčasného riaditeľa,“ dodal. Za súčasné vedenie rezortu vnútra D. Lipšic garantuje, že polícia má rozviazané ruky. Príslušníkov SIS by mohol zbaviť mlčanlivosti na požiadanie vyšetrovateľov jej riaditeľ Karol Mitrík, ktorý je nominantom SDKÚ-DS. Podľa denníka Sme ale v minulosti žiadosti polície nevyhovel.

Jedinou prácou členov tímu bude preverovanie skutočností z dokumentu Gorila. „Nie som naivný, aby som si nemyslel, že budú pomerne veľké tlaky, aby trestné stíhanie neviedlo k zdarnému koncu,“ vyhlásil D. Lipšic.

Pripomenul, že už v decembri, keď sa dokument Gorila objavil na internete a vnútro konštatovalo, že ho opäť preverí, bola prvá reakcia prokuratúry, že dokumenty nie sú autentické, je to stará vec. „Len čo sme oznámili, že ideme vec vyšetrovať, tak zrazu boli ambície vytvoriť akýsi vyšetrovací tím na Generálnej prokuratúre,“ dodal Lipšic. Komentovať to nechce s tým, že ľudia si majú utvoriť sami obraz, „či tam je snaha naozaj veci reálne vyšetriť alebo skôr zamiesť pod koberec“. D. Lipšic si myslí, že tím GP ešte nepožiadal o zbavenie mlčanlivosti príslušníkov SIS. Tím MV bude žiadať poskytnutie všetkých materiálov a dôkazov, ktoré by mohli preukázať skutočnosti v spise Gorila. „Čiže aj materiály z archívov, pokiaľ existujú,“ dodal D. Lipšic.

Bez Dobroslava Trnku

V tíme Generálnej prokuratúry podľa informácií STV nebude pôsobiť bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Vedúcim tímu sa stal prokurátor Generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky. Členmi tohto tímu sú Ján Šanta z Úradu špeciálnej prokuratúry, Jozef Čentéš z Generálnej prokuratúry a z Krajskej prokuratúry v Prešove Viliam Loda a Rudolf Staško. Tento tím sa čo najskôr obráti na riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Karola Mitríka.

Minister vnútra nechce triafať, na koľko percent je spis Gorila dôveryhodný, podľa neho je to predčasné. “Ale je tam uvedených pomerne veľa podrobností, pomerne veľa informácií, viacerí ľudia potvrdili stretnutia, ktoré sa udiali v tom byte, čiže určite časť informácií dôveryhodná je,“ vysvetľoval Lipšic s tým, že cieľom vyšetrovacieho tímu bude zistiť, aká časť je dôveryhodná a potom trestnoprávne postihnúť osoby, ktoré sa prípadne dopustili zločinov.

Minister nevie, či môže existovať kópia nahrávky odpočúvaní. Obáva sa, že polícia v minulosti nepreverovala zahraničné účty napríklad v daňových rajoch. Podľa neho je naivné očakávať, že by si prípadné provízie ľudia posielali na účet v domácej banke.

SaS podala ďalšie trestné oznámenie

Trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa na neznámeho páchateľa v súvislosti s medializovanou kauzou Gorila podal dnes na Úrad boja proti korupcii podpredseda SaS Ľubomír Galko. Podľa neho k zneužitiu došlo nekonaním v prípade závažných zistení pri použití ITP týkajúcich sa korupcie a organizovanej kriminality. "Orgány už mali v minulosti konať. Ja sa pýtam, prečo sa nič nedialo," povedal. Ľ. Galko poznamenal, že oznámenie podal na Úrad boja proti korupcii, ktorý spadá pod rezort vnútra.

R. Sulík opätovne potvrdil, že informácie týkajúce sa kauzy má k dispozícii už niekoľko mesiacov. "Vtedy sme nevedeli, či je to nejaká spravodajská hra alebo aký je obsah pravdy v tom celom spise," povedal R. Sulík s tým, že spätne je človek veľakrát múdry v tom, ako mal konať. V prípade nominácie Anny Bubeníkovej im stačilo, že minister financií Ivan Mikloš prebral zodpovednosť za jej nomináciu. "Áno, to mi stačilo," dodal. R. Sulík ďalej povedal, že žiadne nové informácie týkajúce sa kauzy nemajú, pretože nie sú vyšetrovatelia.

V dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Údajný spis SIS sa koncom minulého roka objavil na internete.

Foto na titulke - SITA / Diana Černáková