„Záznamové zariadenia budú slúžiť predovšetkým na monitorovanie a záznam služobných činností policajtov v kontakte s verejnosťou – najmä využívania policajných oprávnení počas služobných zákrokov. Budú však dôležité tiež na ochranu policajtov, keďže bývajú kritizovaní nielen pre formu zákrokov, ale napríklad aj pre nečinnosť,“ uviedol rezort.

Skúsenosti polície podľa ministerstva potvrdzujú, že keď sú si ľudia pri zákrokoch polície vedomí, že aj ich snímajú kamery, správajú sa kultivovanejšie. Rezort vnútra priblížil, že v tejto súvislosti sa už dávnejšie vykonávali testy v teréne. Požiadavky polície sa mali optimalizovať tak, aby bol projekt prevádzkovateľný.

Vysvetlil, že výsledky testov boli potrebné práve na prípravu verejného obstarávania. Ministerstvo doplnilo, že na systémových zmenách pracuje a do práce polície postupne zapracúva nové technológie.

„Napríklad dnes je kamerami vybavených 780 policajných vozidiel. Snímajú priestor pred motorovým vozidlom, takže ak to bezpečnostná situácia dovoľuje, policajti, samozrejme, musia riešiť všetky prípady a komunikáciu pred motorovým vozidlom,“ doplnil.

Na nákup kamier vyzýval ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer-SD) aj expert hnutia OĽaNO na rómsku problematiku Peter Pollák. „Ak by už počas zákroku v Moldave konali policajti pod dozorom kamier, je možné, že dnes by boli na lavici obžalovaných policajti a nie Rómovia. Kamery nemajú slúžiť len na ochranu ľudí, voči ktorým je zásah vedený, sú aj na ochranu samotných čestných policajtov,“ zhrnul.