Policajtom sa nateraz nebude zvyšovať rizikový príplatok z 232,50 eura mesačne na 500 eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnej službe z dielne poslanca Miloša Svrčeka (Sme rodina). Poslanci Národnej rady (NR) SR ju v utorok neposunuli do druhého čítania. Hnutiu Sme rodina sa nepodarilo presadiť ani novelu zákona o poisťovníctve.

Policajtom sa nezvýši príspevok na bývanie na 500 eur mesačne. Svrček navrhoval, aby sa policajtom v stálej štátnej službe priznal osobný príplatok do výšky 50 percent súčtu funkčného platu a hornej hranice prídavku za výsluhu rokov. Taktiež sa im podľa návrhu v osobitných prípadoch mohol priznať osobný príplatok do výšky 70 percent súčtu funkčného platu a hornej hranice prídavku za výsluhu rokov.

Plénum Národnej rady SR neposunulo do druhého čítania ani novelu zákona o poisťovníctve. Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) sa tak nateraz neumožní samostatné vymáhanie pohľadávok tak, ako ho už realizuje Sociálna poisťovňa, a tak urýchliť proces vymáhania a zvýšiť jeho úspešnosť.

,,Cieľom navrhovaného zavedenia inštitútu priameho vymáhania pohľadávok je zrýchliť proces vymáhania pohľadávok a zlacniť celý proces (má vykonávať poisťovňa vo vlastnej réžii, bez externých subjektov), pričom samotná rýchlosť vymáhania má výrazný vplyv na úspešnosť (úspešnosť vymáhania sa s plynúcim časom výrazne znižuje)," skonštatovali predkladatelia.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík počas tlačovej konferencie po rokovaní predsedu vlády s predstaviteľmi OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí 18. januára 2023 v Bratislave.
Neprehliadnite

Polícia odmietla trestné oznámenie na Sulíka v prípade parku Valaliky