Príbeh SaS je podľa Martina Poliačika úspešný, no so smerovaním strany sa už nevie stotožniť, vyhlásil na tlačovej besede.

Alternatívou má byť aj proeurópska sila

Stretnutie s Richardom Sulíkom označil za jedno z najdôležitejších v jeho živote. „Mal som možnosť byť spolutvorcom a reprezentantom dobrého politického diela. Richard bol mojím tútorom a roky ma podporoval v politickom živote,“ povedal M. Poliačik s tým, že SaS aj R. Sulíkovi vyjadruje vďačnosť.

Napriek dobrému programu SaS však už stranu nevie reprezentovať pre viaceré názorové rozpory. „Začalo to brexitom, pokračovalo to zvolením Donalda Trumpa,“ uviedol M. Poliačik  podľa denníka Sme.

Povedal tiež, že jeho generácia ľudí vidí len jeden možný scenár pre Slovensko. „Vidím, že v Európe rastú tlaky na oslabenie liberálnej demokracie a vnímam, že moja generácia chce týmto tlakom odolávať,“ vysvetlil M. Poliačik.

Vníma, že v spoločnosti rastie túžba po alternatíve k súčasnej vláde. A súčasťou alternatívy by mala byť podľa neho aj proeurópska moderná sila.

Na veciach, na ktorých sa so SaS zhodne, bude M. Poliačik rád spolupracovať. Potvrdil tiež, že momentálne diskutuje s Progresívnym Slovenskom o možnej spolupráci.

Sulík: Nicholsonová neodchádza

Predseda SaS Richard Sulík potvrdil, že Martin Poliačik má v niektorých otázkach odlišný názor ako strana SaS. „Napriek tomu, že s Martinom po ľudskej stránke vychádzame dobre, videl som často, ako doslova trpí a niektoré postoje boli pre mňa nepochopiteľné,“ uviedol.

Poďakoval sa mu za osem rokov práce pre SaS a za množstvo filozofických debát, ktoré mu pomohli preniknúť do myslenia ľudí iného razenia. „Odchádza, ľudsky mi to je ľúto, chápem to. Obom nám bude lepšie po jeho odchode,“ povedal R. Sulík.

„Chcel by som ubezpečiť všetkých našich voličov, že odchodom Martina sa SaS neštiepi. Lucia (Ďuriš Nicholsonová) neodchádza, v pondelok ideme predstaviť našu reformu na riešenie problému rómskych osád,“ dodal s tým, že SaS je vo výbornej kondícii.

Poslanecký mandát M. Poliačikovi zostáva, no jeho nástupcu na poste predsedu Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií zatiaľ R. Sulík neprezradil. „Meno máme, oznámime ho včas,“ uviedol.

M. Poliačik s R. Sulíkom sa podľa stredajších informácií dohodli na odchode v pokojnej atmosfére.