Poľskí farmári masovo kŕmia dobytok mäsokostnou múčkou zo zlikvidovaných mŕtvych zvierat, ktorá je považovaná za hlavný zdroj šírenia takzvanej choroby šialených kráv. S odhalením v uplynulých dňoch prišli reportéri poľskej televízie TVN.

Tzv. choroba šialených kráv, odborne bovinná spongiformná encefalopatia (BSE) v prípade prenosu na človeka vyvoláva Creutzfeldt-Jakobovu chorobu, končiacu smrťou.

V Poľsku je od konca roku 2003 zákonom zakázané používať mäsokostné múčky ako krmivá pre zvieratá na zabitie.

Nebezpečnú múčku podľa TVN "po mnoho mesiacov" vyrábali a predávali pracovníci firmy Hetman, jedného z najväčších prevádzkovateľov kafilérií v Poľsku. Reportér vydávajúci sa za chovateľa si od pracovníka kafilérie kúpil hneď celú tonu múčky. Stačilo sa len odvolať na údajné kontakty s vedením firmy. A múčku mu doviezlo firemné auto.

"Prevádzkareň fungovala tak, ako fungovala vždy. Žiadnu múčku nevyrábame, nemáme na to technické možnosti," obhajoval sa majiteľ firmy Jacek Luciński.

Ale zvedavosť reportérov podľa TVN viedla k odhaleniu nelegálnej výrobnej linky, ktorú si "nevšimli" veterinárni inšpektori. Prevádzkareň bola uzavretá a prípad vyšetruje prokuratúra.

Televízia však pripomenula podobné aféry z minulosti, ktoré vyšumeli do stratena, vraj kvôli nedostatku dôkazov alebo mizivej nebezpečnosti pre spoločnosť.

Mäsokostná múčka, používaná farmármi ako prísada do krmív, je síce nebezpečná pre zdravie zvierat aj ľudí, ale má tú výhodu, že stojí len polovicu oproti sóji. Legálne ju možno používať ako hnojivo či surovinu pri výrobe krmiva pre psov a mačky.

Zákaz používať ju pri kŕmení zvierat určených na ľudskú spotrebu vyplynul z tzv. choroby šialených kráv, ktorá si vyžiadala najmenej 227 obetí na ľudských životoch, poznamenala TVN. Rovnaká televízia v júni odhalila inú aféru v poľskom poľnohospodárstve, a síce vykrmovanie chovov antibiotikami, ktoré môžu byť škodlivé.

Podobné aféry budia polemiky ohľadom kvality poľských potravín, hojne vyvážaných do susedných krajín. Varšava tvrdí, že podobné škandály postihujú aj iné krajiny, ale okolo poľských afér robia vraj rozruch hlavne tí, ktorí nedokážu poľským potravinárom konkurovať.

Poliaci vo veľkom kŕmia dobytok nebezpečnou kostnou múčkou

Zdroj: SITA / AP