Experiment exministra Rudolfa Zajaca s konkurenciou zdravotných poisťovní ako cestou k efektívnejšiemu financovaniu zdravotnej starostlivosti sa končí. Neúspechom. Ostatné tri roky bol hlavný dôvod úpadku katastrofálna politika vlády Roberta Fica, ktorá k perverzným motiváciám v sektore pridávala ešte perverznejšie. Teraz prišla povestná posledná kvapka.

Fúzie dvoch štátnych a dvoch súkromných poisťovní sformujú na trhu duopol, ktorému sa bude prizerať malý Union. Ďalšia konkurencia na trh nevstúpi, najmä pre zákaz zisku a silný vplyv politiky. Aj keby tento problém zmizol, sama vysoká koncentrácia bude na potenciálnych investorov pôsobiť odstrašujúco. Politická realita je taká, že jediný racionálny dôvod na zachovanie zdania trhu zdravotného poistenia sú príliš vysoké jednorazové náklady na vytvorenie štátneho monopolu.

Oplatí sa chvíľu špekulovať aj o politickom pozadí. Ešte na jar Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zaútočil na Dôveru a vyhrážal sa jej nútenou správou pre byrokratické malichernosti. V lete zrazu Penta vyplatila majoritného akcionára Apolla, dobrého podnikateľa v zdravotníctve Tomáša Chreneka, a spája ho s Dôverou. Niečo také by bolo sotva možné bez politických rokovaní. Otvorená otázka je, či platba za majoritný podiel v Apolle bude jediná cena. V poslednom čase je ťažké prehliadnuť napríklad rastúci záujem oligarchu Juraja Širokého o podnikanie v sektore.

V tejto súvislosti by nemal byť nikto prekvapený, ak v nasledujúcom volebnom období prestane platiť mantra „zisk je zlý“. A to i v prípade, že si R. Fico zachová politickú moc. Inak Penta sotva nájde iného strategického partnera ako štát, aby naplnila zámer do piatich rokov investíciu predať. Zatiaľ je to zrejme hra s otvoreným koncom. Výsledok bude závisieť od toho, aká alternatíva zainteresovaným ponúkne najvyššiu rentu.

Práve vyhľadávanie renty je jediná ucelená koncepcia, ktorou súčasná vláda v zdravotníctve nahradila predstavy svojej predchodkyne. Momentálna situácia by sa dala nazvať ako polčas rozpadu. Dožívajú zvyšky Zajacovej reformy, ale nový poriadok sa ešte len chaoticky hľadá.

Z hľadiska trhu zdravotného poistenia to znamená, že konkurencia sa bude v blízkej budúcnosti prejavovať predovšetkým vymýšľaním a obchádzaním obštrukcií pri uhrádzaní zdravotnej starostlivosti. A občasnými premyslenými marketingovými aktivitami súkromných poisťovní pri love na zdravých a lacných poistencov, ktorí ešte z nejakých dôvodov trčia v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni.