Od októbra 2022 firmy ohlasujú masové prepúšťania, ktoré sa podľa agentúry Bloomberg celosvetovo dotkli už bezmála 500-tisíc zamestnancov. Zo začiatku išlo iba o vplyvných technologických gigantov, no časom sa táto praktika začala šíriť aj medzi poradenskými či prepravnými firmami. Niektoré zraniteľné banky, akou bola Credit Suisse, to dokonca pochovalo.

Svet sa nepochybne pomaly vracia do predpandemických koľají, preto sa snahám firiem o reštrukturalizáciu nemožno čudovať. Platforma Vimeo na streamovanie videí sa počas lockdownov tešila z nevídaného dopytu, a tak svoje peniaze investovala hlavne do rozvoja zákazníckej podpory a technickej infraštruktúry. Po odznení pandémie však jej príjmy utrpeli a akcie klesli až o 93 percent, čo ju prinútilo skresať počty zamestnancov. Vimeo sa chce teraz po novom zamerať hlavne na zákazníkov, prezradila magazínu Forbes generálna riaditeľka Anjali Sudová.

Zoomokrati v ohrození

Tento trend je však v ostrom rozpore so zvýšeným dopytom po manuálne pracujúcich zamestnancoch. Na svedomí ho má napätý trh práce, ktorý opúšťa čoraz viac starších pracovníkov. Situácia je celkovo iná, než by sa od tejto „éry Zoomu“ očakávalo. Dlho totiž prevládal názor, že počítačovo zručnejšia elita vytlačí z firiem staršiu generáciu, ktorá mala problém držať s novými technológiami krok. Nastal však pravý opak – akási administratívna recesia. Keď sa firma rozhoduje, koho prepustí, väčšinou sú prví v rade práve „zoomokrati“.

Otázkou teda zostáva, či pôjde o dočasný alebo dlhodobý fenomén. Vzhľadom na celkový smer vývinu v oblasti automatizácie v časoch rozmachu technológií, akou je ChatGPT, je to však možno iba začiatok.

Vyššie úrovne digitalizácie a prechod na prácu z domu boli v časoch pandémie nepochybne správnym rozhodnutím. Trendy v oblasti produktivity sa však vracajú do predpandemických koľají, a tak ani Medzinárodný menový fond nezaznamenal v rámci zamestnaní zvýšenie dopytu po digitálnych zručnostiach. Z nedávnych výskumov navyše vyplynulo, že zamestnávatelia s cieľom bojovať proti nedostatku pracovnej sily, naopak, svoje požiadavky skôr znižujú.

ChatGPT inštalatéra nenahradí

Úspech zmien, ktoré kultúra Zoomu zasiala, môže zožať práve ChatGPT a jemu podobné technológie. Prechod na prácu z domu nemal za následok zvýšenie požiadaviek v oblasti digitálnych zručností ani nárast investícií do produktívnych inovácií. Administratívne pozície sú tak v súčasnosti ohrozenejšie než v minulosti. Zdá sa, že manuálne práce majú zatiaľ imunitu. Ak totiž četbot ChatGPT dostane otázku, ako opraviť pokazené vodovodné potrubie, odporučí služby profesionála.

Umelá inteligencia, ktorá poháňa aj spomínaného četbota, vie automaticky vykonávať kognitívne a kreatívne úlohy, akou je tvorba videí pre zákazníkov. V týchto oblastiach tak potenciálne dokáže nahradiť ľudskú pracovnú silu, a preto sa nemožno čudovať, že generálni riaditelia sú z tejto technológie nadšení. Trh mesačne zaplavia stovky inzerátov, v ktorých firmy zháňajú ľudí na pozície súvisiace s generatívnou umelou inteligenciou, prezradil denníku The Wall Street Journal hlavný ekonóm americkej firmy ZipRecruiter, ktorá spravuje platformu na vyhľadávanie voľných pracovných miest.

Ďalšie dôležité správy

ilustracia, chatGPT, umela inteligencia, ai
Neprehliadnite

Umelá inteligencia dobýja svet. Revolúcia ChatGPT má veľký potenciál, no neľahkú implementáciu