Dnešný pokus uvoľniť kontajnerovú loď, ktorá v utorok zablokovala Suezský prieplav, nevyšiel. Informovala o tom spoločnosť Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM), ktorá loď Ever Given spravuje. Holandský tím, ktorý na vyslobodení pracuje, potvrdil, že v nedeľu operáciu podporia dva remorkéry.

Egyptský prezident Abdal Fatah Sisí vo štvrtok ohľadom vyslobodenia lode hovoril o 48, maximálne 72 hodinách. Holandská spoločnosť Smit Salvage, ktorá sa už podieľala na zdvihnutí lode Costa Concordia či ponorky Kursk, ale hovorí o dňoch až týždňoch.

Po vybagrovaní 20-tisíc metrov kubických piesku sa do vyslobodzovania zapoja remorkéry. Bagre sa musia dostať do hĺbky 12 až 16 metrov, uviedla agentúra AFP. S vyslobodzovaním lode by na začiatku budúceho týždňa mohol pomôcť tiež príliv.

Suezský prieplav
Neprehliadnite

Vyprosťovanie lode blokujúcej Suez môže trvať týždne, tvrdí firma, ktorá vytiahla ponorku Kursk

Spoločnosť BSM informovala, že popri bežných bagroch na miesto pribudlo aj špeciálne sacie rýpadlo, ktoré dokáže za hodinu premiestniť 2 000 metrov kubických materiálu.

Prieplavom ročne prepláva 30 percent všetkej kontajnerovej dopravy a prúdi ním asi 12 percent objemu tovaru, s ktorým sa vo svete obchoduje. Minulý rok sa touto vodnou cestou prepravilo viac ako 19-tisíc lodí, čo je cez 50 plavidiel denne. Špecializovaný časopis Lloyds List vyčíslil denné straty v celosvetovom obchode na 5,1 miliardy dolárov v smere nákladu mieriaceho západným smerom a na 4,5 miliardy dolárov v opačnom smere.

Nemecká poisťovňa Allianz dnes škodu na svetovom obchode vplyvom blokády vyčíslila na šesť až desať miliárd dolárov týždenne.