Podľa textu, ktorý dostala krátko pred podpisom k dispozícii agentúra AP, sa vzťahuje len na žiadateľov o nové víza, držitelia platných víz budú môcť naďalej do USA cestovať. Dekrét sa vzťahuje na občanov Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska, Sudánu a Sýrie.

Proti pôvodnému dekrétu, ktorý americké súdy vo februári zablokovali, dostali podľa AP takisto výnimku držitelia trvalých pracovných povolení, ktoré sú známe aj ako zelené karty.

Februárový zákaz vstupu do USA sa dotýkal aj občanov Iraku, v novom nariadení však uvedení nie sú. „Irak je významným spojencom v boji proti IS,“ zdôvodnil zmenu na tlačovej konferencii minister zahraničia Rex Tillerson.

Nový prezidentský výnos je upravenou verziou dekrétu, ktorý D. Trump podpísal koncom januára. Vtedajšie nariadenie zakazovalo občanom siedmich prevažne moslimských krajín vstup do USA a pozastavilo americký program prijímania utečencov. Vyvolalo však nejasnosti a miestami chaos na letiskách, ako aj protesty a napokon ho zablokovali federálne súdy. D. Trump chcel výnos prepracovať a vyriešiť právne problémy.

Biely dom odvtedy pracoval na novej verzii, aby nebola právne napadnuteľná. Podpis dokumentu opakovane odložili v snahe lepšie skoordinovať opatrenia s vládnymi inštitúciami, ktoré majú na starosti realizáciu.

Trumpova vláda odôvodňuje zákaz cestovania úsilím nevpustiť do USA teroristov, kým preskúma systém preverovania utečencov a žiadateľov o víza z určitých častí sveta.

Trumpovo prepracované nariadenie tiež pozastavuje na 120 dní celý utečenecký program USA, hoci utečenci, ktorí už oficiálne majú cestu naplánovanú a schválenú ministerstvom zahraničných vecí, budú do krajiny vpustení. Keď sa toto pozastavenie zruší, počet utečencov vpustených do USA bude vo fiškálnom roku 2017 maximálne 50-tisíc.

Očakávajú sa aj iné zmeny, výnos napríklad už nebude zakazovať na neurčitý čas prijímanie sýrskych utečencov, napísala tlačová agentúra AP. Bude sa na nich spolu so všetkými ostatnými utečencami vzťahovať pozastavenie ich prijímania na obdobie 120 dní.