Pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov. Kotleba sa na proces dostavil v sprievode svojich obhajcov - Ondreja Mularčíka a Tomáša Rosinu. Naposledy naplánovaný proces na 8. septembra bol zrušený. A to z dôvodu, že obžalovaný požiadal o ospravedlnenie neúčasti, pretože sa nachádzal v karanténe pre nový koronavírus po tom, ako sa vrátil z Čiernej Hory.

Obžalovaný Kotleba opäť vzniesol námietku zaujatosti voči samosudkyni Ružene Sabovej. Urobil tak už aj na zatiaľ poslednom pojednávaní, ktoré sa konalo 8. júna. Tentokrát sudkyni vyčíta, že sa necháva ovplyvňovať médiami. Sudkyňa Kotlebovu námietku nepripustila. Predtým pojednávania brzdil fakt, že sa súdny spis v kauze šekov nachádzal na pôde Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý rozhodoval o námietke zaujatosti voči samosudkyni Ružene Sabovej. NS SR námietku napokon zamietol a pojednávanie tak naďalej môže viesť Sabová. V prípade sa konalo koncom marca a na začiatku júna.

9. schôdza Národnej rady Slovenskej republiky
Na obr. Marián Kotleba
Neprehliadnite

Termín pojednávania s M. Kotlebom bol zrušený, z NS SR sa ešte nevrátil spis

Predseda ĽSNS sa mal podľa prokurátora trestného činu dopustiť, keď odovzdal v roku 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur. Tie považujú obžaloba aj viacerí znalci, ktorí na súde vypovedali, za neonacistickú šifru. Na otvorení hlavného pojednávania samosudkyňa Sabová uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie. Ak sa k nej v prípade uznania viny prikloní, hrozilo by mu až osem rokov väzenia.

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku neskôr vyhlásila dokazovanie v súdnej kauze s obžalovaným predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov za ukončené. 

Kotleba podľa prokurátora Tomáša Honza využil číselnú symboliku pri odovzdávaní pomoci ľuďom tak, aby ani pri tejto činnosti nenechal svojich priaznivcov na pochybách, že je stále verný svojim ideálom. „Robil to skrytým spôsobom, ale pre radikálnu neonacistickú scénu zrozumiteľným,“ povedal Honz. Číslo 1488 podľa neho nebolo náhodné.  Kotlebu navrhuje uznať vinného z propagácie neonacizmu a navrhuje uložiť mu trest vo výške dolnej polovice trestnej sadzby. Kotlebov tak hrozí 4 až 8 rokov za mrežami.