Všetko sa začalo v Spojenom kráľovstve. A všetko v ňom aj končí. Kým na Slovensku sa len pripravujeme na novú vlnu omikronu, ktorá sa už začala objavovať v Česku a Poľsku, v Spojenom kráľovstve je už pomaly po covide.

Pandémia v spätnom zrkadle

Vláda reaguje. Núdzový zákon o koronavíruse, ktorý bol platný takmer dva roky, bude zrušený. Počas pandémie bolo prijatých veľa novej legislatívy, ktorá v časoch slabnúceho vírusu stráca zmysel.

Od marca sa chce krajina vrátiť k normálnemu životu a zrušiť všetky pandemické opatrenia. Cieľom je naučiť sa s covidom žiť. A kompletne zmeniť prístup k očkovaniu.

Dáta zo Spojeného kráľovstva ukazujú, že očkovanie malo význam. Počas pandémie zomrelo oficiálne na covid okolo 175-tisíc ľudí.

Počas prvej vlny tri štvrtiny všetkých úmrtí tvorili ľudia starší ako 75 rokov. Postupne vek klesal a počas delty títo ľudia tvorili 59 percent všetkých prípadov.

Avšak na 100-tisíc ľudí umrelo až 939 nezaočkovaných a iba 34 zaočkovaných dvoma dávkami. Riziko smrti nezaočkovaných bolo až 28-násobne vyššie. To naznačuje, že vysoká zaočkovanosť v krajine mala na mortalitu pozitívny efekt.

Nový spôsob ako na očkovanie

Napriek tomu je čas stratégiu zmeniť. Jedným z dôvodov je aj izraelská štúdia, ktorá potvrdila, že štvrtá dávka očkovania nemá zásadný význam.

Skeptický názor k ďalšiemu očkovaniu zdieľa aj Clive Dix, bývalý šéf vakcinačnej jednotky Spojeného kráľovstva. Už dávnejšie upozorňoval, že štvrtá dávka nie je zatiaľ odôvodniteľná a ani udržateľná.

„Omikron je relatívne mierny vírus. Ďalej očkovať ľudí a myslieť si, že sa tým ochráni populácia, je podľa mňa strata času,“ povedal minulý týždeň pre Observer.

Naopak, vláda by mala vykonať štúdiu všeobecnej imunity, aby sa presne porozumelo tomu, kde sa nachádza imunita každého človeka. Cieľom je, aby ďalšiu zimu už bola očkovacia politika robená na základe faktov za použitia „správnej vakcíny pre správnych ľudí“.

Obhájiť povinné očkovanie pre celú populáciu v krajinách ako Rakúsko a Nemecko bude čoraz ťažšie.

Ďalšie dôležité správy

Protest Nemecko
Neprehliadnite

Povinné očkovanie by momentálne bolo neodôvodniteľným útokom na slobodu a integritu spoločnosti