Tohtoročný pokles švédskej ekonomiky by mal byť omnoho miernejší, než sa pôvodne očakávalo. Uviedol to v najnovšom odhade švédsky Národný inštitút pre ekonomický výskum (NIER). Zároveň však dodal, že švédske domácnosti zostanú pod tlakom krízy životných nákladov a vyšších úrokových sadzieb hypoték.

NIER odhaduje, že švédska ekonomika klesne tento rok o 0,6 percenta. To je omnoho lepšia prognóza než predchádzajúca z decembra, v ktorej inštitút uvádzal pokles ekonomiky o 1,1 percenta.

Svoje odhady zmiernil aj v oblasti miery nezamestnanosti, disponibilné príjmy domácností však zaznamenajú pokles.

„Reálne, disponibilné príjmy domácností tento rok klesnú, v dôsledku čoho domácnosti výrazne obmedzia spotrebu," uviedol NIER v najnovšej prognóze. Inštitút počíta aj s prudkým poklesom investícií na trhu realít. Dôvodom sú nižšie ceny domov a vysoké náklady.

Aj keď nálada spotrebiteľov a podnikateľov sa tento mesiac zlepšila, ekonomické údaje naznačujú menej optimistické vyhliadky. Inflácia je naďalej vysoká a maloobchodné tržby vo februári prudko klesli. NIER preto očakáva, že centrálna banka (Riksbank) by mala v lete ukončiť zvyšovanie úrokových sadzieb.

Banka by mala zvyšovať hlavnú úrokovú sadzbu do júla, pričom jej maximum odhaduje NIER na 3,75 percenta. Neskôr inštitút počíta so znižovaním sadzby.

„Predpokladáme, že na začiatku budúceho roka Riksbank nastúpi na cyklus znižovania úrokových sadzieb s cieľom podporiť dopyt v ekonomike," dodal inštitút.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Ceny švédskych priemyselných výrobcov rástli najslabšie za takmer dva roky