Udržať ekonomiku v chode je podľa českého ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu v záujme každého. Štát nebude podľa neho pri nedostatku plynu preferovať priemysel pred domácnosťami, v určitej fáze je ale možné, že bude potrebná solidarita a čiastočné obmedzenie. Upozornil na to, že ľudia sú zamestnancami firiem a zároveň využívajú ich produkciu. 

Štát nebude preferovať priemysel pred domácnosťami

Česká republika sa podľa Síkelu môže dostať do situácie, keď na európskom trhu nebude žiadny plyn, a to bez ohľadu na cenu. „V takom prípade samozrejme bude nutné prejsť k akémusi reštriktívnemu režimu," uviedol Síkela. V prípade, že by Česko napríklad malo požiadať o pomoc s dodávkami plynu okolité štáty, tak je podľa neho namieste, aby sa solidárne zapojili aj takzvaní chránení zákazníci, teda domácnosti.

Aj keď domácnosti spadajú medzi takzvaných chránených zákazníkov, podľa Síkelu to neznamená, že sa ich nedotkne určitý diskomfort. Aby štát zachoval najnutnejší chod priemyslu, bude možno potrebovať solidaritu, pochopenie a výpomoc zo strany domácností, uviedol. Pripomenul, že ľudia by si mali uvedomiť, že sú zamestnancami daných firiem a zároveň využívajú niektorú z ich produkcie. Vyvrátil ale tvrdenie, že by štát preferoval priemysel pred domácnosťami.

Zavedenie takzvanej úspornej tarify

Na pomoc domácnostiam s vysokými cenami energií pripravuje vláda napríklad zavedenie takzvanej úspornej tarify. Domácnosti tento rok dostanú podporu prostredníctvom zmluvy na elektrinu. Tento rok dá vláda na pomoc desať miliárd korún, ďalších 30 miliárd rozdelí budúci rok, a to už prostredníctvom jednotlivých komodít, teda jednotlivo vo vyúčtovaní za elektrinu, plyn a teplo.

Podľa informácií ČTK vláda konečnú podobu tarify vrátane konkrétnych čiastok pomoci neschváli, čaká kým uplynie lehota na medzirezortné pripomienkovanie. Minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka novinárom povedal, že vláda je  pripravená schváliť  návrh v budúcom alebo nasledujúcom týždni.

Ďalšie dôležité správy

WA 19 Brusel - Český minister priemyslu a obchodu Josef Sikela, ktorého krajina predsedá rade EÚ, odpovedá na otázky novinárov počas príchodu mimoriadne zasadnutie ministrov priemyslu členských krajín EÚ v Bruseli v utorok 26. júla 2022. Ministri budú v utorok diskutovať o potenciálnom úplnom zastavení dodávok plynu z Ruska. Hlavnou témou ich mimoriadneho zasadnutia bude príprava na takúto krízovú situáciu. Ruský koncern Gazprom pokračuje v znižovaní dodávok plynu cez Nord Stream 1. Gazprom v po
Neprehliadnite

Česká vláda sa pripravuje na stav núdze, vyhláška by obmedzila vykurovanie