Podporu od štátu využilo len 25 percent slovenských stavebných spoločností. Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva od spoločnosti CEEC Research a jej partnera Považská cementáreň Ladce. Najviac stavebných firiem využilo kurzarbeit(48 %). Podľa opýtaných firiem by stavebníctvo po koronakríze najviac naštartovali vyššie investície štátu do verejnej výstavby.

Po kurzarbeite využívali stavebné firmy aj program SIH antikorona (15 %) a preklenovacie úvery alebo príspevok pre SZČO. Ďalších 15 percent opýtaných využilo tiež iné zvýhodnenie, medzi ktoré patrí podpora štátu pri znížení zisku. Spoločnosti hodnotia administratívny proces podania žiadosti o podporu a jeho náročnosť štyrmi bodmi z desiatich možných, čiže ako pomerne jednoduchý a jasný, zhodli sa analytici spoločnosti.

Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek za účasti generálneho riaditeľa NDS Jána Ďurišina skontroloval postup prác na diaľničnej stavbe D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala. Na snímke výstavba tunela Višňové pri Žiline 18. septembra 2018. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

V prípade dostavby tunela Višňové vyzve NDS k súťažnému dialógu tri konzorciá

Viac ako tretina stavebných firiem očakáva od vlády vyššie investície do verejnej výstavby, štvrtina zase prísľub väčšieho objemu verejných zákaziek. ,,Už menej opýtaných si myslí, že by stavebníctvo podporilo dokončenie stavebného zákona alebo podpora technického vzdelávania," dodala spoločnosť s tým, že ďalšia takmer štvrtina opýtaných je za iný krok zo strany vlády. Mysleli pritom napríklad na zníženie korupcie, zastavenie obmedzení v súvislosti s pandémiou, novelu zákona o verejnom obstarávaní alebo na zníženie daní a odvodov.