Ak by koaliční poslanci hlasovali spolu s opozíciou za návrh Sme rodina o úprave kolúznej väzby, nebolo by to porušenie koaličnej zmluvy. V rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy na to upozornil podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet György Gyimesi (OĽANO). „Koaličná zmluva zakazuje hlasovať za opozičné návrhy, v tomto prípade je to však návrh koaličnej poslankyne," dodal.

Osobne si myslí, že ak by poslanci posunuli návrh poslankyne Sme rodina Petry Hajšelovej do druhého čítania, bol by dostatok času, aby sa návrh upravil a prišlo k dohode medzi Sme rodina a ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí). „Ja verím, že v tomto ich spore napokon aj k dohode príde," dodal. O tom či OĽANO podporí v hlasovaní Hajšelovej návrh, má poslanecký klub Obyčajných rokovať v pondelok (17. 5.).

Posunutie návrhu Sme rodina do druhého čítania ako možnosť získať dostatočný priestor na úpravu a „vychytanie“ nedokonalostí v predloženej verzii vníma aj nezaradený poslanec, podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši. Súhlasí s tým, že v prípade návrhu ide vládny spor. „A hlavne politický spor, nie obsahový, na doladenie obsahu bude dosť času," dodal R. Raši.

Na snímke je Juraj Gyimesi pred rokovaním predsedníctvca sme rodina.
Neprehliadnite

Gyimesi verí, že sa zjednoduší Covid automat, volá po tom aj Raši

Obaja poslanci sa vyjadrili aj k podnetu na zmenu štátneho rozpočtu a vládnom návrhu rokovať o tom v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa G. Gyimesiho nejde o neštandardný krok, poukázal pritom na podobnú situáciu z minulosti. K negatívnemu postoju SaS uviedol, že ho neprekvapuje. „Už je to tak, že ak ide o nepopulárne opatrenia, SaS sa odvracia od zvyšku koalície," povedal.

Richard Raši uznáva, že rokovať o návrhu na zmenu rozpočtu možno, no nie spôsobom, akého boli svedkom. „Jeden z koaličných partnerov priznáva, že nevie, na čo presne sa zvýšené výdavky majú použiť a kde na to štát vezme peniaze," upozornil.

G. Gyimesi označil vyjadrenia SaS o nevedomosti účelu použitia zvýšených výdavkov za klamstvo. „Drvivá väčšina výdavkov, ktoré sú predmetom novely, sú už schválené v parlamente, napríklad dotácie pre gastro či cestovný ruch, ale aj zdravotníctvo," argumentoval.