Takmer tri štvrtiny Američanov si myslia, že by Spojené štáty mali naďalej podporovať Ukrajinu, napriek ruským hrozbám o možnom použití jadrových zbraní na ochranu svojho územia. Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky spoločnosti Ipsos pre agentúru Reuters.

Výsledky prieskumu naznačili, že prezident Joe Biden má aj naďalej podporu, pokiaľ ide o poskytovanie pomoci Ukrajine, či už ide o zbraňové systémy, výcvik alebo ďalšiu vojenskú pomoc pre vládu prezidenta Volodymyra Zelenského. To všetko napriek obavám, že by sa vojna mohla vyostriť, ak Ukrajina získa zbrane dlhého doletu, ktoré by mohli zasiahnuť Rusko.

Internetového prieskumu sa zúčastnilo 1 005 Američanov. Sedemdesiattri percent z nich súhlasilo s tým, že by USA mali pokračovať v podpore Ukrajiny. Boli medzi nimi ako demokrati, tak republikáni, viac podpory bolo vidieť medzi Bidenovými demokratmi (81 percent) oproti republikánom (66 percent). Šesťdesiatšesť percent respondentov potom uviedlo, že by mal Washington Ukrajine poskytovať zbrane. Ešte v auguste s tým súhlasilo len 51 percent opýtaných.

Spojené štáty už poskytli Ukrajine pomoc v hodnote viac ako 16,8 miliardy dolárov. V utorok prezident Biden prisľúbil ďalší balík pomoci za 625 miliónov dolárov. Jeho súčasťou budú ďalšie zbrane a vojenská technika, vrátane salvových raketometov HIMARS.

Ďalšie dôležité správy

taktické rakety obloha po ostreľovaní v Náhornom Karabachu
Neprehliadnite

Expert vysvetľuje, čo sú taktické jadrové zbrane, o ktorých sa hovorí v súvislosti s Ukrajinou