Ukrajinci, ktorí sa podieľali na organizácii „referend" o anexii okupovaných častí Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku, budú čeliť obvineniam z vlastizrady a najmenej piatim rokom väzenia. V rozhovore pre švajčiarske noviny Blick to povedal poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

„Máme zoznamy mien ľudí, ktorí boli nejakým spôsobom zapojení (do referend)," uviedol Podoľak.

„Hovoríme o stovkách kolaborantoch. Budú stíhaní za vlastizradu. Hrozia im väzenské tresty v trvaní minimálne päť rokov," povedal Zelenského poradca.

Zároveň ubezpečil, že Ukrajinci, ktorých k hlasovaniu prinútili, potrestaní nebudú, informuje agentúra Reuters.

Prvé štyri dni sa referendá v samozvaných proruských republikách - Doneckej a Luhanskej (DĽR a LĽR) -, ako aj v okupovaných častiach Záporožskej a Chersonskej oblasti, konali aj tak, že volebné komisie - často aj s ozbrojeným sprievodom - chodili za voličmi s prenosnými volebnými urnami.

V piatok, v posledný deň hlasovania, budú otvorené aj „klasické" volebné miestnosti. Tieto „referendá" sa majú podľa agentúry DPA skončiť o 16:00 miestneho času.

Britské ministerstvo obrany vo svojej utorkovej správe o situácii na Ukrajine uviedlo, že ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne ohlási pripojenie okupovaných území Ukrajiny k Ruskej federácii počas svojho piatkového prejavu v parlamente.

Mnoho štátov už avizovalo, že výsledky uvedených pseudoreferend neuzná - rovnako ako v prípade sporného plebiscitu o pripojení Krymského polostrova k Rusku, ktorý sa konal v roku 2014.

Ďalšie dôležité správy

Vojenské vozidlo prechádza okolo bilbordu s nápisom
Neprehliadnite

Okupačné úrady nútia ľudí hlasovať aj bez dokladov, povedal o referende činiteľ