Prevažná väčšina firiem nad 20 zamestnancov je spokojná s pomocou štátu pri kríze spôsobenej pandémiou ochorenia Covid-19. Povedal to v piatok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Teší ma, že prvé tri najoceňovanejšie opatrenia boli z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny," povedal Krajniak. Finančnú pomoc na udržanie pracovných miest uviedlo ako najlepšie opatrenie 59 percent respondentov, pandemickú nemocenku a náhradu mzdy pri ošetrovaní člena rodiny (OČR) ocenilo 53 percent firiem a zmeny v Zákonníku práce 49 percent spoločností.

Krajniak ocenil aj výsledky prieskumu, podľa ktorých bolo spokojných s prístupom úradov práce, sociálnych vecí a rodiny takmer 75 percent opýtaných. Viac ako 70 percent respondentov bolo spokojných aj s prístupom daňových úradov, Sociálnej poisťovne a Finančnej správy SR. „Keď si uvedomíme, pod akým tlakom museli najmä pracovníci úradov práce, sociálnych vecí a rodiny a Sociálnej poisťovne pracovať, je to obdivuhodné a som im za to vďačný," povedal Krajniak.

31. schôdza vlády SR
Neprehliadnite

M. Krajniak: Pri minimálnej mzde zatiaľ neustúpili zamestnávatelia ani odborári

Minister zdôraznil pomoc štátu pri hľadaní informácií o štátnej pomoci. Podľa prieskumu až 88 percent firiem našlo informácie na stránkach ministerstiev, úradov a iných štátnych inštitúcií. Spokojných s prehľadnosťou stránky pomahameludom.sk bolo podľa prieskumu takmer 96 percent respondentov a 86 percent tam našlo všetky potrebné informácie.

Otázky sa týkali aj toho, či najzasiahnutejšie sektory dosiahli na štátnu pomoc. O pomoc požiadalo podľa Krajniaka 58 percent ľudí, no napríklad v zábavnom a rekreačnom priemysle či v ubytovacích službách prejavilo záujem o štátnu pomoc 90 percent respondentov. Viac ako 60 percent opýtaných požiadalo o štátnu pomoc v priemysle, maloobchode aj veľkoobchode či v zdravotníctve.

Z výsledkov prieskumu spoločnosti Trexima na vzorke 2065 firiem podľa ministra vyplýva, že väčšina ľudí je so štátnou pomocou spokojná. V nasledujúcich mesiacoch by sa mala situácia zlepšovať, pretože ekonomika postupne rastie. Napriek tomu ministerstvo ráta s ďalším pokračovaním štátnej pomoci podnikom. Doteraz na túto pomoc minul rezort približne 530 miliónov eur, no po započítaní OČR a ďalších náhrad je to okolo 700 miliónov eur.