Viac ako 90 percent podnikateľov by privítalo zásadnejšiu reformu vysokého školstva. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). Takmer necelá štvrtina opýtaných schvaľuje súčasný model vysokoškolskej samosprávy. Viac ako 75 percent podnikateľov je za väčšiu úlohu štátu pri riadení vysokých škôl.

Väčšia zaangažovanosť expertov

Vláda by mala podľa ich názoru prebrať spoluzodpovednosť a vytvárať vhodné prostredie na podporou vedeckých inštitúcií, zamestnávateľov a motiváciu k ich spolupráci. Približne 10 percent podnikateľov si myslí, že koordinovať spoluprácu vysokých škôl s prostredím vedy a biznisu by mala vláda priamo.

Na snímke zľava minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SAS) a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k plánu obnovy a reformnej jeseni v Bratislave 4. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

B. Gröhling: Zmeny v novele zákona o VŠ vychádzajú z analýz a štúdií

Na tom, že vo vzdelávacom procese je potrebná väčšia zaangažovanosť expertov z praxe, sa zhodlo takmer 97 percent podnikateľov. Necelých 95 percent z nich si myslí, že vysoké školstvo by sa malo viac otvoriť externému prostrediu. Taktiež by sa do riadenia mali zapojiť ľudia s vysokým renomé stojaci mimo akademického sektora. S tvrdením, že by sa financovanie vysokých škôl malo odvíjať od ich kvality, súhlasilo takmer 95 percent.

Slováci študujúci v zahraničí

Slovensko v podiele vysokoškolákov študujúcich v zahraničí niekoľkonásobne prevyšuje priemer vyspelých krajín. Okolo 64 percent podnikateľov vidí príčiny najmä v tom, že vysoké školy na Slovensku nevychovávajú absolventov vhodných pre pracovný trh. Ďalšie príčiny vidia vo všeobecne nízkej kvalite výučby a v slabej previazanosti univerzít s prostredím vedy.

Klub 500 na fotkách je Tibor Gregor.
Neprehliadnite

Kritika novely zákona o vysokých školách sa valí z každej strany. Klub 500 o potrebách praxe