TREND oslovil ľudí z rôznych odvetví biznisu, aby zhodnotili parlamentné voľby.

1. Čím vás prekvapili výsledky volieb?

2. Myslíte si, že víťazstvo strany Igora Matoviča môže pomôcť zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku?

3. Aké nášľapné míny vidíte v budúcej vláde?

Ondrej Smolár, výkonný riaditeľ Soitron

 1. Prekvapili a súčasne ma nemali prekvapiť v tom, že politický zápas je stále viac a viac zápasom populizmu. Toto vyhodnotil Igor Matovič najlepšie, alebo možno ani nemusel vyhodnocovať, lebo to je jeho DNA a prirodzené prostredie. Ostatné strany opozície sa sústredili príliš na korektnosť a to sa im neoplatilo. Je nemožné vyhrať zápas v boxe, ak chýba rozhodca v ringu a víťaz sa určuje podľa potlesku publika.
 2. Opakovane za najväčší problém Slovenska podnikatelia označujú vysokú mieru korupcie a nízku vymožiteľnosť práva. V týchto oblastiach je I. Matovič veľmi autentický a konzistentný, a teda dáva nádej na výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia. Ja osobne si myslím, že ak by toto bola jediná agenda a jediný úspech, ktorý po štyroch rokoch budeme vidieť, bude to viac ako dosť.
 3. Stabilita. A najmä to, že budú potrebné rozhodnutia, ktoré sa nedajú vysvetliť populistickým spôsobom. Tam sa môže veľmi tvrdo naraziť na názorové rozdiely. A to ešte nehovorím o parlamente, kde sa obávam vytiahnutia do popredia konzervatívnych názorov. Ideálne by bolo, ak by existovala na úvod dohoda, ktoré otázky tento parlament nebude riešiť.

Peter Kolesár, riaditeľ spoločnosti Civitta

 1. Prekvapili neúspechom strán, ktoré mali silné odborné zázemie a strávili mesiace prípravou programu a riešení. Prekvapila schopnosť čítať nálady voličov zo strany víťaza volieb a jeho uveriteľná komunikácia.
 2. Veľmi bude závisieť od zloženia vlády a obsadenia konkrétnych ministerstiev. Kľúčové je sústrediť sa na prichádzajúce štrukturálne zmeny slovenskej ekonomiky, s tým spojenú zásadnú reformu školstva a systémové zmeny v podpore výskumu a vývoja a inovácií.
 3. Najväčšou nášľapnou mínou by bola viera v to, že len odstránenie korupcie vyrieši problémy Slovenska. Je to jeden z dôležitých predpokladov, ale Slovensko dnes potrebuje víziu do budúcnosti založenej na znalostnej ekonomike a dôsledné vykročenie na ceste k tej vízii. Jej naplnenie však presahuje jeden volebný cyklus.

 

Martin Melišek, riaditeľ ekonomiky a prevádzky Softec

 1. Dve veci boli vskutku prekvapivé – až tak výrazný náskok OĽANO a skutočnosť, že sa PS/Spolu nedostali do parlamentu. Napriek tomu som mierny optimista a mám veľké očakávania na zmenu spôsobu vládnutia v tejto krajine.
 2. Na základe volebných programov a predsavzatí očakávam zlepšenie prostredia. Treba mať ale na pamäti zhoršujúci sa podmienky ekonomického cyklu a tiež skutočnosť, že predpokladom zlepšenia bude stabilná vláda, čo vzhľadom na nedostatok skúseností môže byť problém. V tejto kombinácii je pred novou vládou veľmi ťažká úloha.
 3. Problémov a nášľapných mín je neúrekom. Problém neskúsenosti črtajúcej sa vládnej koalície s riadením štátu, množstvo nedoriešených káuz z minulosti a začínajúca recesia svetovej ekonomiky umocnená korona vírusom vytvára objektívne ťažkú situáciu vláde.Hlavnou nášľapnou mínou je nesprávne nastavený rozpočet, ktorý je od začiatku nerealistický, umocnený koretešačkou s dôchodkami. Mám obavy ako sa s tým bude dať vysporiadať.

László Ivan, generálny riaditeľ Arriva

 1. Naozaj vysokou výhrou Igora Matoviča, relatívne vysokými percentami pre SMER a neúspechom nových strán.
 2. Môže, ak nová vláda urgentne pristúpi k štrukturálnym a legislatívnym zmenám, a to predovšetkým k tým, ktoré môžu zlepšiť situáciu na trhu práce. Dôležitý bude aj rozvoj infraštruktúry a zavádzanie moderných technológií vrátane digitalizácie verejnej dopravy. V dlhodobom horizonte by podnikateľské prostredie mohli zlepšiť aj systémové propopulačné opatrenia.
 3. Na verejné financie môže vyvíjať enormný tlak snaha o zachovanie všetkých existujúcich sociálnych opatrení pri súčasnej snahe realizovať všetky avizované – a mnohých prípadoch naozaj nevyhnutné investičné projekty. Špecificky v oblasti verejnej dopravy jednoznačne meškajúcu liberalizáciu verejnej vlakovej dopravy.

Juraj Ulehla, výkonný riaditeľ Voltia

 1. Pozitívne je, že dlhšie očakávaná zmena smerovania Slovenska by mohla dostať reálnu šancu. Veľkým prekvapením je najmä to, že sa PS/Spolu nedostalo do parlamentu. Teší ma, že Slovensko ukázalo, že reálne nechce Kotlebovcov v novej vláde.
 2. Viem si to predstaviť, aj keď ako SaS, tak aj PS/SPOLU majú oveľa silnejší program, ako zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku aj nad rámec vyriešenia korupcie.
 3. Veľká téma bude spomaľovanie EÚ ako celku, a teda aj slovenskej ekonomiky, ktorá je na ňu naviazaná. Som zvedavý, ako sa s tým nová koaličná vláda dokáže vysporiadať.

Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky na Slovensku

 1. Prekvapil ma tak výrazný náskok víťaznej strany. Keď sa pozrieme na volebné výsledky a víťazov volieb aj v iných európskych krajinách, vidíme medzi nimi spoločné črty, najmä čo sa komunikácie smerom k voličom týka. Víťazstvo hnutia Igora Matoviča z tohto pohľadu nie je až také šokujúce, prekvapivý je však náskok, s akým to dokázal.
 2. Bude to závisieť od koaličných rokovaní a od následného prerozdelenia ministerských kresiel. Kľúčové bude, akí ľudia obsadia rezorty ako ministerstvo financií či ministerstvo hospodárstva.
 3. Toto si netrúfnem hodnotiť. Myslím si, že každý si zaslúži dostať šancu ukázať, aké má schopnosti a čo vie urobiť. Veľa bude závisieť od koaličnej zmluvy a od vzájomnej komunikácie medzi koaličnými stranami. To je kľúčové v podstate pri každej vláde, ktorá nie je jednofarebná.

Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments

 1. Nedostatočne sme využili potenciál, ktorý tieto voľby ponúkali. Niektoré strany s dobrým programom mali na viac.
 2. Verím, že áno, lebo sám bol dlhé roky podnikateľ.
 3. Najviac som zvedavý na zloženie vlády. To predznamená, čo asi môžeme v jednotlivých rezortoch očakávať.

Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500

 1. Rešpektujeme výsledky volieb a gratulujeme ich víťazovi
 2. V predvolebných diskusiách dominovali témy ako korupcia a zdaňovanie nelegálne nadobudnutého majetku, prípadne trestné stíhanie osôb, ktoré porušili zákony. S týmito témami nemáme žiadny problém. Žiaľ, v predvolebných diskusiách neboli nastoľované žiadne otázky týkajúce sa konkurencieschopnosti Slovenska a podnikateľov, nediskutovalo sa o priemysle a jeho podiele na hrubom domácom produkte, takže nám nie je jasné, aké opatrenia budú dominovať v novom programovom vyhlásení vlády.
 3. Počkáme si na ustanovenie novej vlády a predloženie jej programového vyhlásenia, ku ktorému sa bude podrobne vyjadrovať.