Podnikateľ, od ktorého Štefan Harabin výhodne kupoval, je na internete spájaný s konkurznou mafiou, tvrdí denník SME. V článku s názvom "Harabin pri novom dome mal čo tajiť" konštatuje, že stavbu rekreačnej chaty šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina sprevádzali podozrivé zhody okolností.

Pozemok s rozostavanou stavbou pri jazere v Dunajskej Lužnej kúpili Harabinovci v októbri 2009 za 65 400 eur. SME pripomína, že denník Hospodárske noviny vlani upozornil, že suma zhruba zodpovedá iba cene pozemku. Od koho Harabin nehnuteľnosť tak výhodne kúpil, nechcel povedať. Nedostal súhlas na zverejnenie mena.

Predávajúcim mal byť podnikateľ Miroslav L. z Dunajskej Lužnej. Stavebné povolenie bolo vydané vo februári 2009 jeho firme M. L. Faktoring Slovakia na stavbu "Rekreačný dom Hit". Krátko po obchode s Harabinom tento človek s podnikaním skončil a našiel si zamestnanie na Najvyššom súde. Prijali ho v apríli 2010. Od februára 2013 je poverený vedením odboru verejného obstarávania, správy budov a majetku, prevádzky, ochrany a obrany.

Š. Harabin tvrdí, že sa s Miroslavom L. bližšie nepozná. "Ide o vzťah nadriadeného s podriadeným. Služobne neprichádzajú vôbec do kontaktu," povedal. Miroslav L. sa pre SME nechcel k ničomu vyjadrovať. V minulosti bol vo viacerých firmách. Niektoré z nich, aj s jeho menom, sa spomínajú v dokumentoch, ktoré začali nedávno vychádzať na internete ako "Svedectvo bývalej mafiánovej svokry". Opisujú fungovanie údajnej konkurznej mafie, spleť jej firiem a prepojenie na politikov. Redakcia SME si overila totožnosť autorky "svedectva" a skontaktovala sa s ňou. Tvrdí, že má konkrétne dôkazy o tom, čo napísala. Viac hovoriť nechce, pretože nedôveruje novinárom. Policajti naznačili, že zverejnené informácie preverujú.

Pôvodným vlastníkom pozemku, na ktorom vyrástla Harabinova chata, bol Ivan Plačko, tiež z Dunajskej Lužnej. Na okolnosti, za akých predával pozemok Miroslavovi L., si vraj nespomína. I. Plačko má živnosť s nákladnou dopravou. V čase, keď Š. Harabin finišoval s prácami na dome, dostal na Najvyššom súde niekoľko zákaziek. Išlo o odvoz nábytku a stavebného odpadu. V rokoch 2012 a 2013 mu preplatili päť faktúr spolu za 600 eur. Harabin tvrdí, že I. Plačka nepozná a na stavbe a zariaďovaní jeho domu sa určite nepodieľal a ani jeho rodina nikdy nevyužívala jeho služby. Aj I. Plačko tvrdí, že so Š. Harabinom nikdy nič nemal. Prácu pre Najvyšší súd berie ako každú inú.

Kolaudačné rozhodnutie Harabinovcom vydali vlani v auguste. Dom stojí v chránenej vodohospodárskej oblasti.

Podnikateľa, od ktorého Harabin kúpil pozemok, spájajú s mafiou

Ilustračné foto - SITA / Marián Peiger