Podnikateľ blízky Smeru špekuloval s DPH. Kaliňákova polícia podfuk nevidela

Podnikateľ Ladislav Bašternák je známy najmä ako developer bytového domu Bonaparte na prominentnom mieste na bratislavskom Hradnom vŕšku. Výhľad na celú Bratislavu z neho má aj premiér Robert Fico, ktorý si tam prenajíma apartmán. Byty si od developera podľa publikovaných informácií kúpili aj minister Ján Počiatek či právnik blízky R. Kaliňákovi Marek Turčan.

Bonaparte nie je jediný Bašternákov projekt. S realitami obchodovala aj jeho firma BL – 202, ktorá vznikla vo februári 2012. Už nasledujúci mesiac – v marci, si uplatnila voči štátu nadmerný odpočet za takmer dva milióny eur. Údajný nárok na takzvanú vratku DPH jej mal vzniknúť tak, že za necelých 12 miliónov eur kúpila sedem bytov od eseročky Rent and Wash.

Kriminálny úrad Finačnej správy však zistil, že ceny bytov boli nadhodnotené a Bašternákova firma za ne zaplatila len zlomok. Vratka DPH bola podľa úradu fiktívna. Napriek podozreniam bolo Bašternákovej spoločnosti ešte v tom istom roku zo štátneho rozpočtu vyplatené nadmerné odpočty za ďalších takmer šesť miliónov eur. Úrad podal trestné oznámenie pre neodvedenie dane Národnej kriminálnej agentúre (NaKA), ktorá je elitnou zložkou polície na vyšetrovanie závažných trestných činov.

Na čo prišli kriminalisti

Eseročka BL – 202 tvrdila, že zaplatila za byty v objekte Five Star Residence v Bratislave blízko hlavnej železničnej stanice spolu 11,85 miliónov eur s DPH. Jeden byt s priemernou rozlohou okolo 110 m2 by tak musel stáť rekordných takmer 1,7 milióna eur. Najmä na základe tohto obchodu si firma BL – 202 uplatnila ešte v tom istom mesiaci nárok na vratku DPH od štátu vo výške 1,97 milióna eur. Daňové priznanie za marec bolo podpísané konateľom Ladislavom Bašternákom. Ten bol v tom čase aj jediným spoločníkom.

Kriminálny úrad finančnej správy v oznámení smerovanom na NaKA skonštatoval, že v danom obchode išlo o fiktívne stanovenú cenu, pretože BL – 202 v skutočnosti za byty zaplatila iba necelých 1,5 milióna eur, „nakoľko len táto platba bola zistená daňovými kontrolórmi“ a „žiadne ďalšie platby, či iné finančné vyrovnania neboli nimi zistené“.

O nadhodnotenej cene svedčil aj fakt, že L. Bašternák už v máji 2012 jeden z bytov predal len za 170-tisíc eur (s dvomi garážami spolu za 210-tisíc eur). Zostávajúcich šesť bytov použil na splatenie pôžičky, ktorá predstavovala asi 1, 2 milióna eur. Čo je v priemere len 200-tisíc eur na byt, nie 1,7 milióna ako bola cena, za akú ich údajne kupoval.

Ak by byty L. Bašternák kupoval za trhové ceny, tak potom by z inkasovanej vratky od štátu nielenže mohol financovať celú ich kúpu, ale ešte by mu z takmer dvojmiliónovej sumy pár stotisíc eur aj zostalo. Na porovnanie, byty v Bašternákovom komplexe Bonaparte s asi o polovicu väčšou rozlohou sa v čase dokončenia projektu podľa inzerátov na internete predávali od 500- do približne 800-tisíc eur.

Vyšetrovateľka stíhať ani nezačala

Polícia však v Bašternákovom konaní trestný čin nevidela. Vyšetrovateľka Tatiana Ujváryová po ôsmich mesiacoch trestné oznámenie odmietla bez toho, aby vôbec začala trestné stíhanie vo veci. V uznesení, ktoré má k dispozícii TREND aj denník N, zdôvodnila svoje rozhodnutie najmä tým, že štátu nevznikla škoda.

Kupujúci si totiž podľa nej síce uplatnil nárok na vratku dva milióny eur, ale predávajúci, spoločnosť Rent and Wash, príjem z obchodu riadne priznal a DPH vo výške takmer dva milióny eur štátu aj odviedol. Podľa informácií TRENDu si však predajca Rent and Wash síce cenu obchodu (takmer 12 miliónov eur) do príjmov zarátal, a aj to zohľadnil v daňovom priznaní, no zároveň si sumu DPH voči štátu inými transakciami znížil natoľko, že nakoniec štátu reálne odviedol necelých sedemtisíc eur.

Na otázku, či mala vyšetrovateľka túto informáciu, keď trestné oznámenie odmietla, polícia do uzávierky článku neodpovedala. Rovnako ani na ďalšie, ktoré TREND zaslal na tlačové oddelenie prezídia policajného zboru v súvislosti s touto kauzou.

Čo sa týka predražených bytov, vyšetrovateľka sa podľa uznesenia uspokojila s výpoveďou vtedajšieho konateľa Rent and Wash Petra Hrkotáča, podľa ktorého „cena nebola uhradená naraz, ale v niekoľkých splátkach“ a „pokiaľ si spomína, tak cena bola uhradená, keby nebola uhradená, tak by si to určite pamätal“. V uznesení vyšetrovateľka neuvádza, že by svedok doložil svoju výpoveď nejakými dokumentmi. P. Hrkotáč tiež uviedol, že „na tieto byty nebol vyhotovený znalecký posudok, ale cena bytov bola taká vysoká z dôvodu špecifikácie od spoločnosti BL – 202, s.r.o.“

Čo vyšetrovateľka vôbec podľa uznesenia neriešila je skutočnosť, či L. Bašternák odviedol následne DPH už z predaných siedmich bytov. Pretože podľa informácií TRENDu zo šiestich bytov, ktoré boli použité na splatenie pôžičky, firma BL – 202 DPH neodviedla.

Čudné kontroly

Pochybnosti vyvoláva nielen postup polície za druhej vlády R. Fica, ale aj postup daniarov. V máji 2012 totiž vykonali zamestnankyne Daňového úradu Bratislava kontrolu, či má L. Bašternák nárok na vratku. Kontrola trvala vzhľadom na výšku vratky nadštandardne krátko, len niečo vyše dvoch týždňov.

Výsledkom bolo konštatovanie, že nebolo zistené žiadne porušenie zákona. V spise u daniarov sa však podľa kriminalistov nenachádzal ani odpis faktúry, ani kúpna zmluva na byty, ktoré by dokazovali, že nárok na vyplatenie nadmerného odpočtu DPH je oprávnený. Otázne je aj to, prečo Kriminálny úrad Finančnej správy nepodal sťažnosť, keď vyšetrovateľka odmietla trestné oznámenie.

„Kriminálny úrad ako oznamovateľ podal objektívny podnet na začatie trestného stíhania, čím si splnil svoju zákonnú povinnosť oznámenia trestného činu,“ reagovala Patrícia Macíková z Finančnej správy. Na priamu otázku, prečo po odmietnutí nedali sťažnosť, ktorú mohol posúdiť prokurátor, už neodpovedala.

Rovnako sa vyhli odpovedi na otázku, či bude vedenie daniarov preverovať postup dvoch pracovníčok, ktoré vykonali v BL – 202 kontrolu a podľa kriminálneho úradu zanedbali svoje povinnosti.

L. Bašternák už vo firme BL- 202 nefiguruje. V marci 2013 ho vystriedal Boris Duroška z Myjavy a od marca 2014 je konateľom aj spoločníkom firmy občan Rumunska.

Spoločníčkou vo firme Rent and Wash sa niekoľko mesiacov po tom, čo sa o predaj bytov začali zaujímať kriminalisti, stala podľa Obchodného registra občianka Maďarska. Pôvodný spoločník P. Hrkotáč v nej ako konateľ však funguje stále. Človek s rovnakým menom figuruje opakovane vo firmách, v ktorých predtým pôsobil známy bratislavský podnikateľ Marián Kočner, napríklad v Donotel či Residence Hotel.

Nehnuteľnosť, v ktorej sa sporný predaj bytov realizoval – Five Star Residence stavala firma Real Štúdio KFA, v ktorej v tom čase figuroval ako spoločník už spomínaný M. Kočner. P. Hrkotáč sa s ním v tejto firme striedal práve v apríli 2012.

Kaliňák: Nič s tým nemám

Podľa medializovaných informácií je L. Bašternák dobrý známy ministra dopravy Jána Počiatka. Ten na otázky TRENDu o svojom vzťahu k podnikateľovi odpovedať nechcel. Rovnako neprezradil ani to, za akú cenu od L. Bašternáka kúpil nehnuteľnosti, ktoré podľa portálu aktuality.sk vlastní v jeho luxusnom komplexe Bonaparte a tiež chatu na Donovaloch. „Nebudeme odpovedať,“ reagoval stručne Počiatkov hovorca Martin Kóňa.

Podľa portálu aktuality.sk tri byty v Bonaparte vlastní aj firma MeTIS Consulting Mareka Turčana. Ten je susedom ministra Roberta Kaliňáka, pôsobil s ním vo viacerých spoločných firmách, do konca roku 2012 aj vo firme Equity a poznajú sa ešte z čias právnických začiatkov R. Kaliňáka z kancelárie MKKT (Majeriková, Kaliňák, Koštial, Turčan). M. Turčan sa tiež pozná s L. Bašternákom od roku 2010 a doteraz sú ako spoločníci vo firme Vega plus. Do roku 2013 sedeli spolu aj v predstavenstve akciovky B.A. Haus.

R. Kaliňák tvrdí, že priebeh vyšetrovania nijako neovplyvňoval. „Minister vnútra SR Robert Kaliňák nemá vedomosť o takomto prípade a ani nie je dôvod, pre ktorý by mal takéto informácie mať. Pánom trestného konania je na Slovensku nezávislá prokuratúra, s ktorou vyšetrovateľ konzultuje všetky svoje postupy,“ uviedlo jeho tlačové oddelenie.

Špeciálny prokurátor Ján Dušan Kováčik pre Denník N uviedol, že kauzu opäť otvorí.

Tvrdí, že vyšetrovateľka nemala všetky potrebné informácie a pri odmietnutí trestného oznámenia vychádzala z vtedy zhromaždených dôkazov. J. Kováčik dá preveriť možné korupčné správanie pracovníčok daňového úradu, ktoré vykonali kontrolu v BL-202 ako aj skutočnosti, ktoré by mohli súvisieť s podozrením z daňovej trestnej činnosti.