Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) predložil historicky prvý transparentný a na reálnych dátach postavený harmonogram výstavby a obnovy cestnej infraštruktúry do roku 2028. Hovorí napríklad o dostavbe diaľnice z Bratislavy do Košíc, výstavbe diaľnice D3 na Orave, ale aj o systematickej obnove ciest I. triedy. Vláda vzala investičný plán na vedomie až po dvoch týždňoch odkladania, aj to s podstatnou pripomienkou ministra financií.

Andrej Doležal
Neprehliadnite

Doležal ponúka triezvy pohľad na dostavbu slovenských diaľnic

Na stole je tak koncept, ktorému zatiaľ chýba jasne sformulovaná podpora. Aby sa stal dôveryhodným a spoľahlivým nástrojom plánovania aj pre obyvateľov či stavebný sektor, bude potrebovať záruku dodržiavania financovania nie len zo strany súčasnej, ale aj budúcich vlád.

Plán je len indikatívny

Harmonogram bol prvýkrát predložený do vlády ešte v poslednú aprílovú stredu, dočkal sa však len presunutia na ďalšie rokovanie. O týždeň sa situácia opakovala. Dôvodom bol najmä záujem koaličných partnerov detailne sa s materiálom oboznámiť, zo svojich strán preto nominovali expertov, ktorí o ňom s ministrom dopravy diskutovali.

„Ministerstvo financií ešte žiadalo, aby sme do dokumentu zapracovali slovíčko, že materiál je indikatívny,“ vysvetlil pre TREND minister dopravy A. Doležal. Rezort pod vedením Igora Matoviča podľa neho nechcel, aby finančný limit v dokumente vyznieval ako záväzok. To aj napriek tomu, že dokument vznikal v úzkej spolupráci s jeho Útvarom hodnoty za peniaze.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa