Západné sankcie nepoškodzujú hospodárstvo Ruska do takej miery, ako sa pôvodne očakávalo, vyjadril sa pre portál Politico Taras Kačka, ukrajinský námestník ministra hospodárstva. „Zdá sa, že Rusko je voči sankciám odolnejšie než sme na začiatku predpokladali,“ pokračoval Kačka, pričom dodal, že na začiatku existoval predpoklad, že dosahy sankcií budú čoraz viditeľnejšie.

„No zdá sa, že príjmy z komodít zaisťujú stabilitu verejných financií Ruska,“ vysvetlil námestník. Poukázal na to, že centrálna banka Ruska znížila minulý piatok svoju úrokovú mieru na 9,5 percenta, čo predstavuje návrat k úrovni spred 28. februára.

Pár dni po tom, čo Rusko koncom februára napadlo Ukrajinu, zvýšila centrálna banka Ruska úrokovú mieru na 20 percent s cieľom posilniť padajúci rubeľ. Banka však teraz túto mieru prehodnotila, pretože pokles ekonomickej aktivity je menšieho rozsahu než banka v apríli predpokladala, píše sa v tlačovej správe banky.

Vyzval k ďalším sankciám

Podľa Kačku to znamená, že Západ musí sprísniť svoje embargo na ruské komodity a služby.

„Existuje nutnosť zájsť ďalej a zvýšiť sankcie voči Rusku,“ vyjadril sa Kačka, pričom dodal, že sa potrebujeme zbaviť ropy a v konečnom dôsledku aj plynu, pretože tieto komodity do ruského rozpočtu prinášajú priame príjmy. Ukrajina by podľa neho takisto privítala rozšírenie sektorových zákazov.

Ďalšie dôležité správy

Rusko v nedeľu slávilo svoj štátny sviatok - Deň Ruska, ktorý pripomína prijatie deklarácie o štátnej suverenite v roku 1990.
Neprehliadnite

Putin o nejaký čas nebude mať dosť peňazí na živenie svojej vojnovej mašinérie