Nový variant koronavírusu zistený v Británii sa šíri rýchlejšie, ale dá sa zabrzdiť presne tak ako ostatné známe mutácie, zdôraznili v pondelok predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

„Situácia sa nevymkla spod kontroly, ale nemožno ju nechať bez zásahu," povedal na tlačovej konferencii riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Mike Ryan a vyzval krajiny, aby zaviedli v praxi odskúšané zdravotné opatrenia.

KK34 Hartford - Na snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNtech v nemocnici 14. decembra 2020 v americkom Hartforde.  V Spojených štátoch sa v pondelok začalo očkovanie proti novému druhu koronavírusu. FOTO TASR/AP
A vial of the Pfizer-BioNTech vaccine for COVID-19 sits on a table at Hartford Hospital, Monday, Dec. 14, 2020, in Hartford, Conn. (AP Photo/Jessica Hill)
Neprehliadnite

Vakcína od spoločností Pfizer a BioNTech má zelenú, EK schválila jej podmienečnú registráciu

Podľa WHO ľudia, ktorí sa nakazia novou mutáciou koronavírusu, infikujú v priemere ďalšieho 1,5 človeka - v porovnaní s reprodukčným číslom 1,1 doteraz známych variantov koronavírusu v Británii.

Britskí vedci sa stále snažia zistiť, do akej miery spôsobili nárast nakazených práve zmeny v koronavíruse a nakoľko to súvisí so správaním obyvateľstva, uviedla hlavná odborníčka WHO na ochorenie Covid-19 Maria Van Kerkhoveová. Zatiaľ nie sú žiadne dôkazy o tom, že nová mutácia spôsobuje vážnejší priebeh nákazy alebo smrtiacejšie ochorenie, zdôraznila epidemiologička.