Pandémia koronavírusu urýchľuje robotizáciu vo svete, v dôsledku toho by malo do dvoch rokov zaniknúť 75 miliónov súčasných pracovných miest. Najviac ohrozenou krajinou je Slovensko, kde je robotizáciou postihnutých vyše 34 percent pozícii v priemyselnej výrobe. Na druhej strane sa očakáva, že sa vytvorí 133 miliónov nových pozícií. Vyplýva to zo správy finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.

Roboty predstavujú pre spoločnosti množstvo výhod, keďže nebývajú PN, sú presnejší a podľa vedcov majú menšiu chybovosť. Rovnako robotizácia znižuje náklady a podnikom zvyšuje zisky.

„Priemyselné podniky sú čoraz viac automatizované, za vlaňajšok bolo do prevádzky zaradených viac ako 300-tisíc nových priemyselných robotov. Do šiestich rokov roboty odpracujú až 52 percent z celkového pracovného času, ľudia už len 48 percent,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Volkswagen
Neprehliadnite

Pandémia môže priniesť našim strojárom nové príležitosti

Do úzadia sa dostanú pracovníci na robotníckych pozíciách, pracovníci v call centrách alebo pokladníci v maloobchode a veľkoobchode. Do dvoch rokov by roboty mali začať nahrádzať pracovníkov, ktorých plat sa pohybuje okolo minimálnej mzdy.  

L. Buchláková doplnila, že v rámci východnej a strednej Európy budú žiadané pozície ako dátový analytik, špecialista na robotické stroje, vývojár softvérov a aplikácií či špecialista na sociálne siete. Podľa nej však stále existujú špecializované profesie ako terapeuti, učitelia alebo osobní tréneri, ktoré sa robotmi nahradiť nedajú

Obávať sa nemusia ani ľudia, ktorí majú tvorivú prácu. Roboty môžu dokonca využiť vo svoj prospech. Nenahraditeľná zostane aj práca s ľuďmi. Vedci však už teraz vytvárajú robotické stroje, ktorých cieľom je byť priateľmi pre dlhodobo osamelých ľudí.