Rusko sa vyjadrilo, že Západ si „strelil guľku do hlavy“, keď sa v dôsledku konfliktu na Ukrajine snažil obmedziť dovozy energie z ropných a plynových polí na Sibíri, čo je v ostrom kontraste s prístupom Číny, ktorá svoje dodávky energie zvýšila, píše portál Euractiv.

Vojna na Ukrajine a pokus Západu o izoláciu Ruska – trest za to, že napadlo Ukrajinu – spôsobili, že cena obilia, kuchynského oleja, hnojiva či energií vzrástla. Európa sa zaviazala znížiť svoju závislosť na ruskom plyne a ruskej rope, informuje portál.

Mária Zacharovová, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí, sa vyjadrila, že strategické partnerstvo Ruska a Číny vydržalo pokusy Západu o rozhádanie týchto dvoch krajín, zatiaľ čo Spojené štáty a ich európski spojenci svoje vzťahy s Moskvou zničili.

Západ sa sám sabotuje

Podľa Zacharovovej sa EÚ svojou snahou o odklon od ruskej energie, ktorá Nemecko zásobuje už od čias studenej vojny, vydalo na „samovražednú“ cestu.

Hovorkyňa dodala, že ruské diplomatické zdroje už presmerovali svoju pozornosť z Európy, Spojených štátov a Kanady do Ázie, Afriky a bývalého Sovietskeho zväzu.

Ruský prezident Vladimir Putin podľa Euractivu tvrdí, že vzťahy s Čínou ešte nikdy neboli lepšie a vyzdvihuje strategické partnerstvo, ktorého cieľom je konkurovať vplyvu USA.

Strategické spojenectvo s Čínou

Čínsky prezident Si Ťin-pching Putinovi počas telefonického rozhovoru v stredu povedal, že Čína a Rusko sú ochotné naďalej sa navzájom podporovať v otázkach týkajúcich sa hlavných záujmov a obáv, akými sú zvrchovanosť a bezpečnosť. Podľa Euractivu o tom informovala čínska štátna televízia CCTV.

„Lídri sa vyjadrili, že rusko-čínske vzťahy sú na bezprecedentne vysokej úrovni a neustále sa zlepšujú,“ tvrdí Kremeľ, pričom dodáva, že čínsky prezident zobral na vedomie legitímnosť konania Ruska.

Obaja predstavitelia tvrdia, že Spojené štáty čelia výzve, ktorú predstavuje prispôsobenie sa svetu, v ktorom už čoskoro nebudú najvýznamnejšou veľmocou, uzavrel Euractiv.

Ďalšie dôležité správy

EBE 9 Los Angeles - Na snímke americký prezident Joe Biden reční na summite Organizácie amerických štátov (OAŠ), na ktorom sa v americkom meste Los Angeles zišla väčšina lídrov krajín Severnej a Južnej Ameriky v stredu 8. júna 2022. FOTO TASR/AP


President Joe Biden speaks during the inaugural ceremony of the Summit of the Americas, Wednesday, June 8, 2022, in Los Angeles. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

USA varovali Čínu pred ďalšou spoluprácou s Ruskom