Ak krajina nič neurobí, slovenské zdravotníctvo obíde vlak európskych investícií. Európska komisia (EK) plánuje investície do európskych farmaceutických a zdravotníckych spoločností. Slovensko ako jediná krajina nemá ani jednu firmu, ktorá by zatiaľ o investície prejavila záujem. Vo štvrtok na to upozornil nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Valášek pôsobiaci v strane Progresívne Slovensko (PS) a europoslanec Michal Šimečka (PS).

Od februára funguje pod EK nový projekt s názvom HERA, ktorý je určený na podporu zdravotníctva v Európe. Cieľom projektu je dosiahnuť európsku zdravotnícku sebestačnosť, aby si napríklad európske krajiny v prípade ďalšej pandémie mohli samy vyvinúť, otestovať, vyrobiť a distribuovať vakcíny. „Sme jedinou krajinou EÚ, od ktorej EK neeviduje žiadny záujem o tieto investície z projektu," upozornil Valášek.

Na snímke vpravo v pozadí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas brífingu s novinármi po stretnutí so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu ako aj s poslancami Národnej rady SR v súvislosti s ďalším
vývojom ohľadom tragického prípadu Jozefa Chovanca v Belgicku 11. septembra 2020 v Bratislave. Na snímke v popredí Michal Šimečka -Renew Europe Group Politická príslušnosť v SR: Progresívne Slovensko. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Progresívne Slovensko vyzýva na vyhostenie ruských agentov zo Slovenska

Od roku 2023 bude možné z projektu čerpať viac ako päť miliárd eur. Podľa Valáška EK začala už mapovať, ktoré štáty by mali záujem o investície do zdravotníckeho priemyslu, od slovenských firiem žiadnu odozvu zatiaľ nemá. „Na Slovensku však je záujem o peniaze, ale zlyháva to na byrokracii. Táto agenda nemá politického lídra. V Bruseli o slovenských firmách vedia veľmi málo. V súčasnosti európske firmy už rokujú o možnostiach investícií," zdôraznil Šimečka.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) by mal podľa Šimečku definovať pritiahnutie európskych peňazí do slovenských firiem ako prioritu a mal by sa o to aktívne zaujímať. „Mala by sa vytvoriť pracovná skupina zložená zo zástupcov ministerstva zdravotníctva, hospodárstva, zahraničných vecí a zo zástupcov súkromných firiem. Vláda by mala vstúpiť do komunikácie s EK s konkrétnymi projektmi," vymenoval Šimečka. Slovensko má podľa PS ešte stále šancu uchádzať sa o európsku investíciu do zdravotníctva.