Prezidentka SR Zuzana Čaputová požiada Belgicko, aby zohľadnilo požiadavku Chovancovej rodiny. Informovala o tom v dnešnom vyhlásení. Dodala, že smrť, pri ktorej je podozrenie, že nastala v dôsledku policajného zákroku, je neospravedlniteľná.

Hlava štátu navrhla rodine Jozefa Chovanca, aby zvážila účasť slovenského experta. Rozhodla sa túto možnosť využiť. ,,Som presvedčená, že tento krok môže pomôcť dôveryhodnosti vyšetrovania v očiach slovenskej aj belgickej verejnosti. Následne ako hlava štátu preto požiadam belgickú stranu, aby túto žiadosť pozostalých zohľadnili," uviedla Čaputová. Prezidentka odsúdila všetky formy policajnej brutality voči občanovi ktorejkoľvek krajiny. ,,Smrť, pri ktorej je podozrenie, že nastala v dôsledku policajného zákroku, je neospravedlniteľná a zverejnené zábery zo zadržiavacej miestnosti museli vyvolať hnev a zdesenie v každom z nás," skonštatovala.

Podľa Čaputovej je znepokojujúce, že napriek angažovanosti zastupiteľského úradu v Belgicku prípad nebol za takú dlhú dobu riadne vyšetrený. ,,Aj keď sa po zverejnení videa pohli veci dopredu a došlo v niektorých prípadoch k vyvodeniu personálnej zodpovednosti, pochybnosti o vyšetrovaní prípadu zostali a bude na prospech všetkých, aby boli podniknuté potrebné kroky, ktoré zvýšia dôveru u belgickej aj slovenskej verejnosti. Verím, že v tomto máme s belgickou stranou rovnaký cieľ aj rovnaké očakávania," poznamenala.

KK9 Charleroi - Na videozábere z policajnej kamery policajti zadržujú Slováka Jozefa Chovanca v cele predbežného zadržania na letisku vo valónskom meste Charleroi 24. februára 2018. Druhý najvyšší predstaviteľ belgickej federálnej polície André Desenfants vo štvrtok 20. augusta 2020 dočasne odstúpil zo svojej funkcie po tom, ako viaceré belgické médiá zverejnili video z februára 2018, ktoré potvrdzuje neprimerané použitie sily voči občanovi Slovenska Jozefovi Chovancovi v cele predbežného zadrža
Neprehliadnite

Vedenie NRSR predloží uznesenie k úmrtiu občana SR v Belgicku, bude požadovať vyšetrenie

Zo záznamu priemyselnej kamery, ktorá incident z roku 2018 zachytila, vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca 16 minút.