Pandémia ochorenia Covid - 19 spôsobila najhlbšiu ekonomickú recesiu od skončenia druhej svetovej vojny. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) očakáva, že slovenský hrubý domáci produkt (HDP) v roku 2020 klesne o vyše 11 percent.

Pandémia podľa expertov OECD dlhodobo ovplyvní dopyt a spôsobí štrukturálne ekonomické zmeny. Reálny príjem na obyvateľa padne na úroveň z roku 2015, čo znamená, že vymaže päť rokov zvyšovania príjmov. Miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahne tento rok takmer 10 percent. OECD varuje, že o prácu môže prísť až 100-tisíc ľudí, pričom kríza najviac zasiahne tých najzraniteľnejších.

exteriér budova tabuľka nápis vstup vchod Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR Špitálska ulica
Neprehliadnite

Analytici: Druhá vlna rastu nezamestnanosti na Slovensku by mohla byť v jeseni

Na Slovensku medzi vysoko rizikové skupiny, ktoré najviac zasiahne negatívny vývoj na trhu práce, podľa OECD patria neštandardní zamestnanci, predovšetkým živnostníci a sezónni pracovníci, marginalizovaná rómska komunita a mladí ľudia. Podľa OECD si zraniteľné skupiny vyžadujú špeciálnu pozornosť. Preto odporúča cielené politiky aktivácie na trhu práce spoločne so silnou záchrannou sociálnou sieťou.