Nemecko sa už nachádza v tretej vlne koronavírusovej pandémie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to mala povedať na stretnutí s členmi vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU). S odvolaním sa na dva nemenované zdroje prítomné na tomto stretnutí o tom v utorok informovala agentúra Reuters. „Teraz sme v tretej vlne. Nemôžeme si dovoliť vzostupy a pády," povedala vraj Merkelová poslancom CDU.

Kancelárka tiež varovala, že každé zmiernenie lockdownu, ktorý bol zavedený koncom minulého roka a aktuálne platí do 7. marca, bude treba vykonať opatrne a postupne, aby sa predišlo nutnosti opätovného zavádzania lockdownu v prípade, že počty infikovaných začnú znova pribúdať.

KK26 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová počúva v nemeckom parlamente Bundestag 30. septembra 2020 v Berlíne. FOTO TASR/AP
German Chancellor Angela Merkel listens to the debate about her policy as part of Germany's budget 2021 debate at the parliament Bundestag in Berlin, Germany, Wednesday, Sept. 30, 2020. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Merkelová pripustila nedostatky v riešení druhej vlny pandémie

Podľa Merkelovej by dostupnejšie rýchlotesty na koronavírus a zvýšenie testovacej kapacity mohli spôsobiť, že návrat k normálu bude trvalejší. Ako pripomína agentúra Reuters, zatvorenie reštaurácií, barov, obchodov v nákupných centrách či voľnočasových zariadení a zavedenie kontrol na hraniciach s Rakúskom a Českou republikou, v ktorých sa potvrdili ohniská šírenia infekčnejších variantov vírusu, pomohlo Nemecku znížiť denné počty infikovaných. Pomalé tempo očkovania a riziko vzniku veľkých ohnísk rýchlejšie sa šíriacich variantov, ktorých prítomnosť sa už v Nemecku zistila, by však mohli zmiernenie obmedzení skomplikovať.